Aptauja
Kā Jūs vērtējat savu dzīves kvalitāti 10 ballu vērtējuma skalā? (10 - izcili, 1 - ļoti, ļoti vāji)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   Par privāto pensiju fondu papildpensijām

Ceturtdiena 23/01/2014

21.01.2014. stājas spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 47 „Par speciālajām profesijām, kurās privāto pensiju fondu pensiju plānos norādītais strādājošo pensijas vecums var būt mazāks par 55 gadiem”.

Noteikumu mērķis ir noteikt profesijas, kurās strādājošiem ir tiesības izņemt privātajā pensiju līmenī uzkrāto papildpensiju atbilstoši pensiju plāna noteikumiem pirms 55 gadu vecuma sasniegšanas. Tas nozīmē, ja persona brīvprātīgi ir veidojusi uzkrājumu kādā privātā pensiju fondā, tai ir iespēja ātrāk izņemt uzkrāto papildpensiju.

Noteikumi paredz attiecīgo profesiju sarakstā iekļaut aviācijas, dzelzceļa, jūrniecības, sabiedriskā transporta, zvejniecības, veselības, izglītības, būvmateriālu, gumijas, metālapstrādes, metalurģijas, papīra, stikla, stikla šķiedras ražošanas nozarēs nodarbinātos, Valsts vides dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes valsts vides inspektorus, sportistus, elektrostaciju operatorus, inženiermehānikas speciālistus, ķīmiskās destilēšanas iekārtu un reaktoru operatorus, mehānikas inženierus, Valsts probācijas dienesta darbiniekus, kā arī Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs dienošās amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi, Ieslodzījumu vietu pārvaldē nodarbinātos, tiesnešus, prokurorus, kultūras darbiniekus, Nacionālo bruņoto spēku profesijas, valsts drošības iestāžu amatpersonas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersonas, pamatojoties uz to, ka ir darbinieku kategorijas atsevišķās profesijās vai amatos, kuru darbs saistīts ar smagiem vai kaitīgiem darba apstākļiem, paaugstinātām prasībām veselības stāvoklim, īpašiem nenovēršamiem darba riskiem vai sociālo bīstamību, paaugstinātu profesionālo iemaņu zaudēšanas risku, specifisku veicamā darba raksturu, kaitīgiem, psiholoģiskiem faktoriem, stresu, dzīvības un veselības apdraudējumu (risku).

Jaunajos noteikumos tiek veidots konkrēts profesiju saraksts, un noteikts vecums, no kura ir iespēja saņemt privātajā pensiju līmenī uzkrāto papildpensiju. Persona brīvprātīgi var izvēlēties – vai izņemt uzkrāto papildpensiju no agrāka vecuma. Tas nozīmē, ka nav obligāti jāizmanto šī iespēja, bet, tāpat kā vispārējā gadījumā, var turpināt veidot uzkrājumu 3.pensiju līmenī un izņemt uzkrāto papildpensiju no vēlāka vecuma.

Izglītības un zinātnes ministrija ierosināja šajos noteikumos iekļaut atsevišķas pedagogu profesijas, jo pedagoga profesija ir viena no „profesionālajai izdegšanai” pakļautajām profesijām, kā arī darba specifika saistīta ar paaugstinātu psiholoģisko slodzi darbā ar bērniem ar garīgās vai fiziskās attīstības traucējumiem.

Gadu no gada LIZDA ir aicinājusi Izglītības un zinātnes ministriju un Labklājības ministriju atjaunot izdienas pensiju noteiktām pedagogu profesijām, taču šī prasība valdībai aizvien palikusi novārtā. Arodbiedrība uzskata, ka Ministru kabineta noteikumi Nr. 47 ir deklaratīvi, jo aizvien atklāts paliek jautājums, kurš būs iemaksu veicējs par izglītības darbiniekiem.

Juridiskus jautājumus arodbiedrības biedri LIZDA biroja juriskonsultei ikdienā var uzdot pa e-pastu: brigita.fricsone@lizda.lv vai tālruni 27897701. Lai saņemtu bezmaksas konsultāciju, obligāti jāmin savs vārds, uzvārds un arodorganizācijas nosaukums, kurā esat reģistrēts kā LIZDA biedrs.