Aptauja
Kuri no minētajiem dzīves kvalitātes aspektiem, Jūsu skatījumā, pedagogam ir visnozīmīgākie?
Nodarbinātība (darba slodze)
Darba vide (darba aizsardzības pasākumi)
Tiesiskums (tiesības, kas reglamentē attiecības ar skolēniem, vecākiem, kā arī vadītājiem)
Izglītība (kvalifikācijas celšanas iespējas)
Informētība (manis kā arodbiedrības biedra informēšana)
Materiālā labklājība (darba alga, piemaksa par labu darbu)
Sociālā drošība (sociālā aizsardzība, materiālā palīdzība nelaimes gadījumos)
Veselība (veselības apdrošināšana, pasākumi veselības uzlabošanai)
Brīvais laiks (kultūras un sporta pasākumi)
Darba un ģimenes savienošana (iespējas savienot darbu situācijās, kad ir mazi bērni utt.)
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   LIZDA atbalsta IZM prasību par papildu 75 miljoniem eiro nozarei

Ceturtdiena 19/06/2014

18.06.2014. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome tikās ar izglītības un zinātnes ministri Inu Druvieti, lai pārrunātu iespējamos pedagogu darba samaksas modeļu variantus un konkrētu rīcību visu izglītības un zinātnes darbinieku veicamo darba pienākumu cienīgai apmaksai no 2015.gada. Druviete solīja līdz 21.07.2014. iepazīstināt LIZDA ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) jauno politikas iniciatīvu detalizētu pieprasījumu 2015.gadam, šobrīd plānojot valdībā papildus pieprasīt 75 miljonus eiro visai nozarei.

„Lai mēs varētu izpildīt tās saistības, kas ir ietvertas gan jau esošajos normatīvajos aktos, gan LIZDA izvirzītās prasības, summa ir liela – mums papildus nepieciešami vismaz 30 miljoni eiro zinātnei, 15 miljoni eiro augstākajai izglītībai, 30 miljoni eiro pedagogu darba samaksai,” minēja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete.

Tikšanās laikā LIZDA padome atkārtoti uzsvēra, ka papildu finansējums nepieciešams jauna pedagogu darba samaksas finansēšanas modeļa aprobācijai un ieviešanai, pedagogu darba samaksas paaugstināšanai 2015. – 2017.gadā, Zinātniskās darbības likuma 33.2.panta un Augstskolu likuma 78.panta 7.daļas izpildei par ikgadēju finansējuma pieaugumu.

LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško atzina, ka 75 miljonu eiro piešķiršana nākamā gada budžetā būtu pozitīvs solis, pedagogiem tas „ļautu uzelpot un saprast, ka viņi ir novērtēti”. Ar šādu soli arodbiedrība būtu apmierināta, taču pašlaik nav pārliecības, ka valdība IZM pieprasījumu atbalstīs.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma pagaidām atturējās paust, vai tiks atbalstīta IZM vēlme nākamā gada budžetā paredzēt 30 miljonus eiro pedagogu darba samaksas paaugstināšanai. „Lai izvērtētu, cik pamatota ir IZM prasība pēc šādas naudas summas, vispirms gaidu precīzi izstrādātus pedagogu darba algas apmaksas modeļus un precīzus aprēķinus,” norādīja Straujuma. Iepriekš premjere arī atzinusi, ka pedagogam Latvijā jāsaņem lielāka darba samaksa par valstī esošo vidējo algu, kas šobrīd ir bruto 742 eiro mēnesī. Papildu valsts finansējuma pieprasījumi jaunajās politikas iniciatīvās ministrijām jāiesniedz Ministru kabinetā līdz 01.08.2014.

LIZDA padome un ministre Druviete vienojās, ka IZM līdz 21.07.2014. iepazīstinās LIZDA ar ministrijas sagatavoto jauno politikas iniciatīvu detalizētu pieprasījumu 2015.gadam. Tāpat arodbiedrība un ministrija vienojās, ka LIZDA padomes sēdē 27.08.2014. IZM prezentēs aprēķinus pedagogu darba samaksas modeļu ieviešanai, kā arī pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku turpmākajiem gadiem.

Tikšanās laikā puses pārrunāja iespējamos pedagogu darba samaksas modeļu divus variantus, no kuriem viens ir pašreizējā modeļa „Nauda seko skolēnam” uzlabota versija, bet otrs – pilna laika darba modelis, kuru pedagogi atbalsta vairāk, nekā pirmo piedāvāto variantu.

LIZDA jauno pedagogu padomes pārstāvji jautāja ministrijai par motivācijas elementiem jaunajos modeļos, lai jaunieši pēc studijām būtu motivēti strādāt profesijā izglītības iestādēs, uz ko IZM Izglītības departamenta direktore Evija Papule atbildēja, ka motivācija jaunajam pedagogam būšot ietverta kvalitātes pakāpēs un, ka jaunais modelis nevarot atrisināt paaudžu nomaiņas problēmas.

Savukārt par finansējumu pakāpēm un darba samaksai jaunajā mācību gadā ministre apliecināja, ka ir nodrošināti līdzekļi, tostarp, 40% piemaksām par papildu pienākumu un atbalsta pasākumu veikšanu. Tāpat piemaksu no jaunā mācību gada pie algas saņems visi pedagogi, kuri ieguvuši 3., 4. un 5.kvalitātes pakāpi, tostarp tie, kuri ieguva pakāpes pēc ESF projekta „Pedagogu konkurētspējas veicināšana izglītības sistēmas optimizācijas apstākļos” noslēgšanās. Pedagogi, kas ieguvuši 3., 4. un 5. pakāpi, saņems fiksētas piemaksas attiecīgi 31,87 eiro, 79,68 eiro un 99,60 eiro par vienu pedagoga darba likmi.

Uz tikšanos ar LIZDA padomi ieradās izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete, Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Andis Geižāns, valsts sekretāre Sanda Liepiņa, valsts sekretāres vietnieks – Nodrošinājuma un finanšu departamenta direktors Elmārs Martinsons, valsts sekretāres vietniece – Izglītības departamenta (ID) direktore Evija Papule, ID direktora vietniece izglītības statistikas un finanšu plānošanas jomā Līga Buceniece, ID direktora vietniece pedagogu un pieaugušo izglītības jomā Baiba Bašķere, ID direktora vietniece vispārējās izglītības jomā Ineta Īvāne un citi ministrijas pārstāvji.