Aptauja
Kuri no minētajiem dzīves kvalitātes aspektiem, Jūsu skatījumā, pedagogam ir visnozīmīgākie?
Nodarbinātība (darba slodze)
Darba vide (darba aizsardzības pasākumi)
Tiesiskums (tiesības, kas reglamentē attiecības ar skolēniem, vecākiem, kā arī vadītājiem)
Izglītība (kvalifikācijas celšanas iespējas)
Informētība (manis kā arodbiedrības biedra informēšana)
Materiālā labklājība (darba alga, piemaksa par labu darbu)
Sociālā drošība (sociālā aizsardzība, materiālā palīdzība nelaimes gadījumos)
Veselība (veselības apdrošināšana, pasākumi veselības uzlabošanai)
Brīvais laiks (kultūras un sporta pasākumi)
Darba un ģimenes savienošana (iespējas savienot darbu situācijās, kad ir mazi bērni utt.)
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   Lietuvā pedagogi pieprasa valdībai finansējumu izglītībai 6% apmērā no IKP

Piektdiena 20/06/2014

18.06.2014. Lietuvas Izglītības darbinieku arodbiedrības (FLESTU-LETU) rīkotā protesta akcijā Viļņā ap 2000  izglītības darbinieku pieprasīja Lietuvas valdībai finansējuma palielinājumu nozarei un cienīgu darba samaksu pedagogiem, pretējā gadījumā solot streiku oktobrī. Solidāru atbalstu kolēģu prasībām klātienē pauda arī LIZDA delegācija, piedaloties protesta gājienā un mītiņā.

FLESTU-LETU valdībai pieprasa pakāpenisku finansējuma palielinājumu nozarei, lai līdz 2020.gadam tas sasniegtu Eiropas Komisijas, OECD un UNESCO rekomendācijās ieteikto finansējuma līmeni izglītībai – vismaz 6% no IKP. Arodbiedrība pieprasa izstrādāt ilgtermiņa pedagogu darba samaksas paaugstināšanas programmu un uzsākt tās īstenošanu no 2015.gada.

Protesta akcijas dalībnieki uzsvēra, ka ekonomiskā krīze Lietuvā ir beigusies, algas palielinātas vairākiem valsts pārvaldes darbiniekiem, bet pedagogi ir aizmirsti un viņu profesija zaudē prestižu. Protestētāji turēja plakātus ar tekstu „ES atbalstu – bērniem, nevis ierēdņiem”, „Skolotāja alga ir zemāka par Seima kancelejas izdevumiem”, „Skolotājs – bez cerībām, skola – bez nākotnes”, „Profesija – skolotājs, sociālais stāvoklis – ubags”.

„Ja mūsu prasības netiks uzklausītas, tad jau 1.oktobrī sarīkosim brīdinājuma streiku, bet novembrī varētu uzsākt beztermiņa streiku,” uzsvēra arodbiedrības pārstāvji. Savukārt Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs mītiņā paziņoja, ka valstij nav līdzekļu, lai jau šogad palielinātu pedagogu algas. „Bet esam vienojušies izstrādāt ilglaicīgu stratēģiju ne vien attiecībā uz algu palielināšanu, bet arī uz izglītības sistēmas strukturālo reformu,” minēja Butkevičs.

Lietuvas Izglītības un zinātnes ministrija mītiņa priekšvakarā izplatīja paziņojumu, kurā norādīja, ka, plānojot nākamā gada izglītības budžetu, paredz pedagogu darba samaksas programmām papildus pieprasīt 118 miljonus litu jeb 34,17 miljonus euro. Domāts censties palielināt to pedagogu algas, kuri šobrīd saņem vismazāk, par prioritāti uzskatot pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas uzlabošanu.

Lietuvas izglītības ministrs Daiņus Pavaļķis, kuru protestētāji sagaidīja ar neapmierinātiem izsaucieniem, norādīja, ka šobrīd norisinās sociālais dialogs un jau parakstīts līgums starp ministriju un arodbiedrībām. „Ir jārunā nevis par atsevišķām problēmām, bet par problēmu kompleksu. Jārunā par to, kurp mēs ejam ar savu izglītības sistēmu,” viņš sacīja.

Protesta akcijā piedalījās ap 2000 Lietuvas izglītības darbinieku no pirmsskolas, vispārējās, profesionālās, interešu, augstākās izglītības iestādēm, studentu un skolēnu organizāciju pārstāvji, kā arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības delegācija un Eiropas Izglītības darbinieku arodbiedrības (ETUCE) direktors Martins Rommers.