Aptauja
Kuri no minētajiem dzīves kvalitātes aspektiem, Jūsu skatījumā, pedagogam ir visnozīmīgākie?
Nodarbinātība (darba slodze)
Darba vide (darba aizsardzības pasākumi)
Tiesiskums (tiesības, kas reglamentē attiecības ar skolēniem, vecākiem, kā arī vadītājiem)
Izglītība (kvalifikācijas celšanas iespējas)
Informētība (manis kā arodbiedrības biedra informēšana)
Materiālā labklājība (darba alga, piemaksa par labu darbu)
Sociālā drošība (sociālā aizsardzība, materiālā palīdzība nelaimes gadījumos)
Veselība (veselības apdrošināšana, pasākumi veselības uzlabošanai)
Brīvais laiks (kultūras un sporta pasākumi)
Darba un ģimenes savienošana (iespējas savienot darbu situācijās, kad ir mazi bērni utt.)
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   Pēc LIZDA rosinājuma Ministru prezidente Straujuma vadīs darba grupu, lai vienotos par pedagogu darba samaksas jauno modeli

Svētdiena 06/09/2015


31.08.2015. Nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadība iepazīstināja ministrus un darba devējus ar neatliekamajiem pasākumiem pedagogu darba samaksas jaunā modeļa uzlabošanai un pedagogu algu paaugstināšanas grafiku. NTSP sēdē LIZDA rosināja ministru prezidentei Laimdotai Straujumai izveidot darba grupu, lai mēneša laikā vienotos par pedagogu darba samaksas jauno modeli un tam nepieciešamo finansējumu. Zinību dienā, 01.09.2015. valdošā koalīcija atbalstīja darba grupas izveidi premjerministres vadībā. Tāpat sociālo partneru iebildumi un priekšlikumi par jauno modeli tiks pārrunāti NTSP Profesionālās izglītības un nodarbinātības trīspusējās sadarbības apakšpadomes ārkārtas sēdē.

Ministru prezidente skaidroja, ka pārņem darbu modeļa precizēšanai un saskaņošanai ar visām iesaistītajām pusēm, vienlaikus sagaidot, ka darba grupa nonāks pie rezultāta mēneša laikā. Nepieciešams skaidri redzēt, ko modeļa ieviešana nozīmētu katrai pašvaldībai, katrai skolai, infrastruktūrai, skolu un skolotāju skaitam, akcentēja Straujuma. Viņa arī atgādināja, ka par šo modeli saņemti pašvaldību iebildumi un ir jāturpina strādāt, jo tik lielas izmaksas pašvaldības „nespēs pacelt”. Darba grupā līdz ar valdību veidojošo partiju pārstāvjiem iecerēts iesaistīt arī sociālo partneru un pašvaldību pārstāvjus. Jauno modeli plāno ieviest ar nākamā gada septembri.

Valdības vadītāja norādīja, ka pedagogu darba samaksas modelim nākamā gada budžetā, līdzīgi kā šogad, tiks rezervēts finansējums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet precīzus aprēķinus vēl veiks Finanšu ministrija.

LIZDA uzsver, ka modeļa pilnveidei un ieviešanai ir jāpiešķir konkrēts finansējums nākamā gada budžetā, nevis jāatrunājas ar līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, jo izglītības nozare ir valsts prioritāte numur trīs un darba samaksa nav neparedzami izdevumi, turklāt izglītības darbinieki vēlas skaidrību, ko valsts amatpersonas iepriekš solījušas jau maijā.

LIZDA norāda, ka Ministru kabinetam saskaņā ar Izglītības likuma 53.panta 2.daļu ir jāapstiprina arī pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks, bet valdība nav nedz pieņēmusi lēmumu, nedz nākamā gada valsts budžetā tam paredzējusi atbilstošu papildus finansējumu.
Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile norāda, ka pedagogu atalgojuma jaunais modelis ir kompromisa variants, lai gan daudzi jautājumi ar sociālajiem partneriem vēl nav atrisināti. Ar atalgojuma reformu iepazīstinot Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, ministre Seile sacīja, ka šogad izglītība valdībā traktēta kā ļoti pieticīga prioritāte, jo pie naudas sadales šī prioritāte nez kāpēc transformējusies.

16.septembrī LIZDA pārstāvji piedalīsies Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas valdes sēdē, lai diskutētu par priekšlikumiem pedagogu darba samaksas jaunā modeļa uzlabošanai un vienotos par kopīgu pozīciju premjeres L.Straujumas vadītajā darba grupā.

LIZDA nosūtījusi aicinājumu arī Saeimas frakcijām tikties ar arodbiedrības pārstāvjiem, lai pārrunātu LIZDA un politisko partiju noslēgto vienošanos izpildi, jo īpaši par finansējumu pedagogu darba samaksas jaunajam modelim un algu paaugstināšanas grafikam.

Ja pēc diskusijām Saeimas frakcijās un premjeres darba grupā netiks ņemti vērā sociālo partneru priekšlikumi, LIZDA vadība apsver iespēju uzsākt konsultācijas ar biedriem reģionos par iespējamu streiku un sasauks ārkārtas padomes sēdi, lai lemtu par procedūras uzsākšanu saskaņā ar Streiku likumu.
 

LIZDA paveiktais no 2015. g. jūnija līdz augustam un rudens periodā plānotais from Latvian Trade Union of Education and Science Employees