Aptauja
Vai Jūsu pārstāvētajā augstākās izglītības iestādē ar 2019.gada 1.janvāri ir paaugstinājusies zemākā mēneša darba algas likme?
Jā, ir paaugstinājusies
Nē, nav paaugstinājusies
Neesmu informēts / -a
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   Lietuvā streiko tūkstošiem pedagogu

Trešdiena 09/12/2015

Otrdien, 8.decembrī, Lietuvā norisinājās streiks, kurā pedagogi pieprasīja lielākas algas, skaitliski mazākas klases un lielāku kompensācijas fondu skolotājiem, kas dodas pensijā, aģentūrai BNS teica Lietuvas Izglītības darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Audris Jurgelevičs. Protesta akcijā iesaistījās apmēram 400 izglītības iestādes.

Lietuvā streikā  piedalījušies 16,3% skolu skolotāju un 4,9% bērnudārzu audzinātāju, paziņoja Lietuvas izglītības un zinātnes ministre Audrone Pitreniene. Viņa informēja, ka protesta akcijā 49 no 60 pašvaldībām piedalījušies 429 bērnudārzu audzinātāji un 5231 skolotājs. Protesta akcija notika 300 no 2300 izglītības iestādēm Lietuvā.

Lietuvas izglītības ministre pauda pozitīvu vērtējumu par streiku, sakot, ka skolotāji "cīnās par to, kas viņiem pienākas". "Daļa piedzīvoja savu algu atjaunošanu pirmskrīzes līmenī, un skolotāju algas nav paaugstinātas kopš 2009.gada, un tas ir viņu likumīgās gaidas un likumīgās prasības," teica Pitreniene.

Lietuvas valdības koalīcija pagājušajā nedēļā vienojās apmierināt daļu skolotāju prasību un piešķirt jomai papildu desmit miljonus eiro. Skolotāju ar viszemākajām algām darba samaksa nākamgad palielināsies par 7% pēc tam, kad šogad tā tika palielināta par 10%.

Tā dēvētais skolēna grozs jeb naudas daudzums, kas piešķirts viena bērna izglītībai, no 2016.gada 1.janvāra tiks palielināts par 34 eiro, bet skolotāju, kas dodas pensijā, maksājumu fonds pieaugs par 1,5 miljoniem eiro. 

Tomēr Lietuvas skolotāju arodbiedrība uzskata, ka šīs izmaiņas nav pietiekošas un neuzlabo situāciju izglītībā strādājošajiem tādā mērā, kā tas būtu nepieciešams.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) vēstulē Lietuvas kolēģu arodbiedrībām paudusi solidāru atbalstu, iestājoties par izglītības darbinieku tiesībām uz cienīgu darbu.