Aptauja
Vai Jūsu pārstāvētajā augstākās izglītības iestādē ar 2019.gada 1.janvāri ir paaugstinājusies zemākā mēneša darba algas likme?
Jā, ir paaugstinājusies
Nē, nav paaugstinājusies
Neesmu informēts / -a
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   LIZDA nepieļaus modeļa pieņemšanu bez tā saskaņošanas

Trešdiena 06/01/2016

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) sagaida, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tuvākās nedēļas laikā iepazīstinās arodbiedrību ar modelī veikto uzlabojumu aprēķiniem un noteikuma projekta pilno versiju. LIZDA neizslēdz, ka IZM veiktās izmaiņas modelī uzlabos situāciju lielākajai daļai izglītības jomā strādājošo, taču grib par to pārliecināties. Ja arodbiedrībai nebūs iespējas savlaicīgi iepazīties ar aprēķiniem un jaunais modelis tiks virzīts uz apstiprināšanu valdībā bez saskaņošanas ar lielāko izglītības darbinieku pārstāvi, tad LIZDA apsvērs iespēju lemt par vēl lielākām protesta akcijām.

LIZDA norāda, ka IZM nav pildījusi Izlīgšanas komisijas vienošanos, kurā puses nolēma, ka 7. decembrī ministrija iepazīstinās arodbiedrību ar normatīvo aktu projektu, kurā skaidri un nepārprotami redzams, kā tiks izlietoti pedagogu darba samaksai piešķirtie papildus 9 miljoni eiro un kā veidosies izglītības darbinieku atalgojums no 2016.gada 1.septembra. Ministrija pārkāpusi arī dotos solījumus LIZDA Padomes sēdē 9. decembrī sakot, ka konkrētiem aprēķiniem nepieciešama vēl nedēļa. Kopš decembra sākuma pagājis mēnesis, bet arodbiedrībai joprojām nav iespēja pārliecināties par modelī veikto uzlabojumu pamatotību un ietekmi uz pedagogu algām. 

I.Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja: “Es vēlos vērst augstāko valsts amatpersonu, sabiedrības un izglītībā strādājošo uzmanību, jo mēs runājam ne tikai par ministrijas nespēju pildīt vienošanos, bet arī par to, kādu lomu valstī ieņem sociālais dialogs. Pēc teju 25 000 izglītības un zinātnes darbinieku streika, ministrija klaji ignorē nozarē strādājošo tiesības būt pilnvērtīgi informētiem par reformām, kas vistiešākajā veidā ietekmēs viņus.”

Kā ziņots, LIZDA rīcībā no vairākiem avotiem nonākusi informācija, ka IZM plāno virzīt jauno modeli pieņemšanai pašreizējā valdībā. LIZDA paudusi bažas, ka IZM modeli varētu virzīt apstiprināšanai bez saskaņošanas ar arodbiedrību. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile šādu versiju noliegusi. 

Lai gan kopš pēdējās skolotāju un Izglītības ministrijas izlīgšanas komisijas sēdes, kurā spriests par jauno pedagogu algu modeli, pagājuši divi mēneši, skaidrības par to aizvien nav, un šī kavēšanās apliecina ministrijas bezatbildīgo pieeju un sliktu darba kapacitāti, LTV “Rīta panorāmai” sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.