Aptauja
Kuri no minētajiem dzīves kvalitātes aspektiem, Jūsu skatījumā, pedagogam ir visnozīmīgākie?
Nodarbinātība (darba slodze)
Darba vide (darba aizsardzības pasākumi)
Tiesiskums (tiesības, kas reglamentē attiecības ar skolēniem, vecākiem, kā arī vadītājiem)
Izglītība (kvalifikācijas celšanas iespējas)
Informētība (manis kā arodbiedrības biedra informēšana)
Materiālā labklājība (darba alga, piemaksa par labu darbu)
Sociālā drošība (sociālā aizsardzība, materiālā palīdzība nelaimes gadījumos)
Veselība (veselības apdrošināšana, pasākumi veselības uzlabošanai)
Brīvais laiks (kultūras un sporta pasākumi)
Darba un ģimenes savienošana (iespējas savienot darbu situācijās, kad ir mazi bērni utt.)
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   Saeimas komisija atbalsta LIZDA priekšlikumus par pedagogu tiesībām saņemt sociālās garantijas

Ceturtdiena 01/03/2018

 

Šodien, 2018.gada 1.martā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē pateicoties priekšlikumu iesniedzējiem “Latvijas Reģionu apvienības” un “SASKAŅA” frakcijām, kā arī Saeimas deputātei I.Sudrabai (No Sirds Latvijai) tika izskatīts likumprojekts "Grozījumi Izglītības likumā". Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) jau iepriekš bija aicinājusi visus Saeimas deputātus izskatīt arodbiedrības izstrādātos priekšlikumus par sociālo garantiju nodrošināšanu arī pedagogiem. Jautājums par sociālo garantiju nodrošināšanu nav bijis nostiprināts normatīvajos aktos jau gandrīz 10 gadus un arodbiedrība izsaka pateicību, ka šoreiz Saeimā tika pieņemti atbildīgi lēmumi, lai arī pedagogiem turpmāk būtu tiesības saņemt sociālās garantijas. 
LIZDA uzsver, ka visu pedagogu sociālo garantiju nodrošināšana nepieciešama tāpēc, ka izglītības iestādēs ir izveidojusies divējāda pieeja jautājumā par vienlīdzīgām sociālām garantijām. Sākot ar 2010. gadu pašvaldību dibinātajās un finansētajās izglītības iestādēs novadu un pilsētu pašvaldības uz tehniskajiem darbiniekiem attiecina sociālās garantijas, kas noteiktas Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, jo likums attiecas arī uz pašvaldībām. Tomēr ir liela daļa pašvaldību, kas nekādas sociālās garantijas neattiecina uz pedagogiem, norādot, ka Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 2. pants nosaka, ka likums uz pedagogiem neattiecas. Daļa pašvaldību piešķir arī pedagogiem sociālās garantijas, lai nodrošinātu vienlīdzīgu attieksmi pret vienā izglītības iestādē strādājošajiem, taču daļa pašvaldību nepiešķir, jo norāda, ka saņēmušas aizrādījumus no kontrolējošām institūcijām par finanšu nelikumīgu izlietojumu. Tā kā pedagogiem nav citas institūcijas, pie kā vērsties sociālo garantiju nepieciešamības gadījumā, kā arī - lai izvairītos no diskriminējošas situācijas veidošanās izglītības iestādē, tad attiecīgā norma pieļaus pašvaldībām pieņemt objektīvus, nediskriminējošus lēmumus attiecībā uz visiem izglītības iestādēs strādājošajiem.

Sociālo garantiju attiecināšana ne tikai uz izglītības iestādē strādājošiem tehniskajiem darbiniekiem, bet arī pedagogiem uzlabos mikrovidi izglītības iestāžu kolektīvos un pašvaldībās, jo likvidēs nevienlīdzību. Vienlīdzīguma principu nodrošināšana ir viens no demokrātiskas sabiedrības elementiem.
LIZDA izsaka pateicību visiem Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātiem par vienbalsīgu atbalstu virzot priekšlikumu par sociālo garantiju nodrošināšanu pedagogiem uz 2.lasījumu.
 

Komisijas deputāti:
Aldis Adamovičs, Artis Gustovskis, Laimdota Straujuma (VIENOTĪBA)
Raivis Dzintars, Inguna Rībena (VL–TB/LNNK)
Valdis Skujiņš, Askolds Kļaviņš (ZZS)
Ivans Klementjevs, Andris Morozovs (SASKAŅA)
Varis Krūmiņš (LRA)
Romans Miloslavskis
Arvīds Platpers