Loading Notikumi

« Visi Notikumi

  • Šis notikums ir pagājis.

Dalība Latvijas Valsts prezidenta rīkotā diskusijā “Vēstures mācība: vieta stundu sarakstā un loma Satversmes vērtību apguvē”

13 janvāra

Dalība Latvijas Valsts prezidenta rīkotā diskusijā “Vēstures mācība: vieta stundu sarakstā un loma Satversmes vērtību apguvē”

Nācijas vēsture veido nacionālas valsts pamatus. Vēsture no paaudzes paaudzē iezīmē vienojošo ietvaru nācijām kā vērtību kopienām. Kopējas vēstures zināšanas spēcina un saliedē cilvēkus. Vēsture apraksta ne vien notikumus nācijas kopīgajā pagātnes ceļā, bet arī laika gaitā izkristalizētās un vienojošās pamatvērtības.

Vai skolā ir jāiemāca vērtības? Vai katram jaunietim, skolu beidzot, ir jāizprot, ko nozīmē Latvijas valsts latviskā nacionālā identitāte? Vai katram ir jāapgūst, kādi ir pilsoņa pienākumi demokrātijā? Vai jāizprot Latvijas kā Eiropas valsts ģeopolitiskā identitāte? Kā skaidrot Latvijas kā sociāli atbildīgas valsts nozīmi un mācīt par katra pilsoņa pienākumu ieguldīt kopīgajā labumā? Kāda ir vēstures mācības loma šo un citu Satversmē nostiprināto vērtību apguvē?

Skolās vēsturi apgūst pēc izglītības standarta, kas tika izveidots projekta “Skola 2030” ietvaros. Vai šis standarts dod nepieciešamos orientierus skolotājiem, lai vēstures izpratnes gaitā apgūtu Satversmē ietvertās Latvijas valstiskuma vērtības? Vai vēstures apguvei ir atvēlēts pietiekams laiks? Kā attīstīt kritisko domāšanu par pagātni, vienlaikus neveicinot vēstures faktu relativizēšanu? Kā jaunajai paaudzei veidot vienotu izpratni par Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas okupācijas laiku? Kādas ir Latvijas vēstures “sarkanās līnijas”, kuras skolēnam jāpalīdz apjēgt, lai varētu atšķirt “labu” no “ļauna”? Vai vēstures mācībai ir uzdevums arī audzināt jaunu pilsoni?

Uzdosim šos un citus jautājumus, diskutēsim un mēģināsim rast kopsaucējus, lai pilnveidotu vēstures mācīšanu Latvijas skolās.

 

Diskusija tiek organizēta sadarbībā ar Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrību.

 

PROGRAMMA

 

Līdz 9.50                  Ierašanās

 

10.00 − 10.15            Egils Levits, Latvijas Valsts prezidents

 

10.15 − 12.00            Diskusija

 

                                 Egils Levits, Latvijas Valsts prezidents

Aija Kļaviņa, Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centra nozares eksperte

Roberts Ķipurs, vēstures un sociālo zinātņu skolotājs, Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrības valdes loceklis

Sanita Osipova, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesore

Gvido Straube, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta direktors, LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesors

Valters Ščerbinskis, Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors

 

Diskusiju vada Mārtiņš Mitenbergs, Latvijas Kara muzeja Sabiedrības izglītības un komunikācijas departamenta vadītājs

 

12.00 − 12.30             Kafija                                                            

 

12.30 – 14.00             Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrības ikgadējās konferences atklāšana

 

                                  Darbs grupās

 

14.00 − 15.00             Konferences noslēgums

Detaļas

Datums:
13 janvāra