Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība rosina Saeimas deputātiem no valsts budžeta steidzami piešķirt papildu finansējumu profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu īstenošanai un treneru atalgojumam. Pretējā gadījumā nav izslēgta situācija, ka būs sporta skolas, kuras nāksies slēgt.
Vēstulē Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas deputātiem LIZDA brīdina, ka profesionālās ievirzes sporta programmu finansēšanai paredzētais finansējuma proporcionālais apjoms ir samazinājies un ir nepietiekams atalgojumu izmaksām treneriem 2021. gadā. Arodbiedrība vērš uzmanību, lai nodrošinātu atalgojumu atbilstoši likumā noteiktai pedagogu zemākajai mēneša darba algas likmei, būs nepieciešams vērsties pie pašvaldībām un lūgt finansiālo atbalstu.
LIZDA norāda, ka pašvaldības finansē tā dēvēto sporta skolu saimniecisko darbību – sporta bāzes un objektu ikdienas uzturēšanu un atjaunošanu, nepieciešamos remontdarbus un sezonālos darbus, komunālos pakalpojumus. Vietvaras finansē arī talantīgākos jaunos sportistus, kuri pretendē vai jau ir iekļauti Latvijas izlasē. Pastāv risks, sporta skolās var palielināties treneru vakances un nāksies pieņemt sāpīgu lēmumu par sporta skolas slēgšanu, ja pašvaldībai nebūs finansiālu iespēju atbalstīt sporta attīstību vēl lielākā apjomā kā līdz šim.
Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja:
“Sporta skolas zaudē 0:3 (0 milj.eiro pret 3 milj.eiro) hokeja čempionātam. Nepiešķirt papildus naudu jauniešu sportam ir ļoti tuvredzīgi. Daudzi sporta skolotāji, treneri strādā ļoti pašaizliedzīgi, piekrīt veikt papildus pienākumus, par ko diemžēl nesaņem samaksu, jo ir noteiktā sporta veida, sava darba entuziasti. Ja valdība tagad var atļauties piešķirt 3 miljonus hokeja čempionāta rīkošanai Rīgā, tad būtu jāatrod arī jauniešu sportam, profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādēm.”
LIZDA rosina, steidzamības kārtā, jautājumu par profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu finansējumu no valsts budžeta iekļaut Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas dienas kārtībā, jo izglītojamo skaita palielinājumam finansējums papildus tiek piešķirts tikai ļoti retos gadījumos jau daudzu gadu garumā. LIZDA uzskata, ka ir nepieciešams mainīt profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu finansēšanas modeli, lai pārietu uz pedagogu darba algas likmju principu atbilstoši izglītojamo grupām (šobrīd aprēķina pamatā ir izglītojamo skaits).
LIZDA vēstule Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas deputātiem šeit!