Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Inga Vanaga: jāļauj doktorantiem izvēlēties, kādā valodā rakstīt promocijas darbu

Iedzīvotāji aktīvi parakstījuši Trauksmes vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), valdībai un medijiem, pieprasot nepieļaut, ka zinātne Latvijā turpmāk būtu tikai angļu valodā. Atgādinām, ka viena no IZM iecerēm paredz, ka turpmāk doktorantiem promocijas darbs būs jāraksta angļu valodā.

“Izstumt latviešu valodu no jebkuras jomas, jo vairāk no zinātnes un akadēmiskās vides nozīmē iznīcināt pašiem sevi. Valodas dzīvības procesi ir cieši savstarpēji saistīti. Atmirstot kādai daļai, pakāpeniski atmirs citas; atmirs arī mūsu pašapziņa un pašizpratne,” rakstīts Trauksmes vēstulē. Vēstuli parakstītāju pulkam pievienojas arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA). LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga uzsver, ka  zinātnes starptautiskā konkurētspēja ir jāveicina, taču ne ar šādām metodēm. “Un atkal – pirms šādiem skaļiem paziņojumiem, nepieciešama profesionāla diskusija. Ir jādod doktorantiem izvēles iespējas , kurā valodā rakstīt promocijas darbu, jo darba autors zina, kādas ir viņa zinātniskās ambīcijas un kādā līmenī darbs būs tomēr vairāk aktuāls – nacionālā vai starptautiskā. Šādas izmaiņas skar arī arodbiedrības biedrus – gan augstskolu pedagogu darbu, gan doktorantus, no kuriem daudzi vienlaicīgi studē un strādā,” norāda Inga Vanaga.

Trauksmes vēstuli parakstījuši daudzi sabiedrība zināmi un cienīti cilvēki – aktieri, mākslinieki, rakstnieki, zinātnieki, sabiedriskie aktīvisti un citi. Tostarp, Gundega Repše, Edvīns Raups, Vilis Daudziņš, Kalvis Torgāns, Inga Vanaga, Ilma Čepāne, Jānis Vaivads, Ivars Kalviņš, Māra Zālīte.