Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Ja diskusijās par atalgojuma jauno modeli pedagogi netiks sadzirdēti, LIZDA  gatava rosināt protesta piketu

Ja tuvākajās nedēļās notiekošajās diskusijās par atalgojuma jauno modeli Izglītības un zinātnes ministrija nesadzirdēs Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) argumentus par algu grafika izstrādāšanu un slodžu sabalansēšanu, tad 18. maija LIZDA Padomes sēdē var tikt lemts par jaunā mācību gada iesākšanu ar protesta piketu. Ja arodbiedrība netiks sadzirdēta, LIZDA Valde lēma aicināt uz Padomes sēdi nozares ministri Anitu Muižnieci, vērsties pie ministru prezidenta, kā arī aicināt Padomi lemt par piketa rīkošanu. Par šādu mandātu šonedēļ vienojās  LIZDA Valde.

 

Tuvāko nedēļu laikā tiek plānotas vairākas sadarbības partneru un atbildīgo institūciju sanāksmes par pedagogu atalgojuma jauno modeli. Raksturojot patreizējo situāciju, LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga uzsvēra- neraugoties uz sarežģīto starptautisko situāciju, nacionālā līmenī procesi nav apstājušies un to pierāda gan kaimiņvalstu pieredze, gan  Latvijas valsts sniegtais atbalsts citām nozarēm, piemēram, iekšlietām, aizsardzībai, veselība aprūpes sistēmai.
“Mēs esam noguruši no samierināšanās politikas. Mūsu argumenti ir ļoti pamatoti. Neko pārmērīgu neprasām – izstrādāt sabalansētu, taisnīgu algu modeli, novērst pirmsskolas pedagogu nevienlīdzību, panākt sabalansētas slodzes, nesamazināt algas Pierīgas pedagogiem,”  Valdes sēdē pauda I. Vanaga, piebilzdama, ka Ukrainas kara ietekmē ekonomiskā situācijā visā reģionā ir vienlīdz sarežģīta, taču, piemēram, Lietuvā pedagogu algas gan šogad, gan nākamgad kāpj par 10%.

LIZDA prasa politiķiem nodrošināt pedagogiem sabalansētu slodzi, cienīgu algu, pildīt Izglītības likumu un novērtēt pedagogu lomu sabiedrībā. Tāpat arodbiedrība atgādina, ka algu kāpums vairs nav tikai politiskas izšķiršanās, bet daudziem arī izdzīvošanas jautājums degvielas, visa veida energoresursu un pārtikas sadārdzināšanās apstākļos.

Arī LIZDA Valdes locekļi atzina, ka pedagogiem ir pienācis laiks savas prasības paust skaļāk un pārliecinošāk. Kā norādīja Dace Caune, jo īpaši izlēmīgi ir noskaņoti pirmsskolas pedagogi, kuri uz saviem pleciem iznesa lielāko pandēmijas smagumu, nodrošinot izglītības procesa nepārtrauktību. Savukārt Inga Ermansone atgādināja – arī pedagogiem tāpat kā citu sociālo grupu pārstāvjiem ir pienācis laiks par savām prasībām runāt skaļi un pārliecinoši.

Ir pašsaprotami, ka Ukrainas kara apstākļos valsts īpašu vērību pievērš iekšējās drošības un aizsardzības sfērām, taču LIZDA Valde bija vienisprātis –  patreizējā ģeopolitiskā kontekstā arī izglītības nozare ir uzskatāma par stratēģisku iekšējās drošības jautājumu, jo, paralēli daudziem citiem pienākumiem, tieši no izglītības darbinieku veikuma ir atkarīga patriotiskas, valstij lojālas jaunās paaudzes veidošanās, bez kā nav iedomājama stabilas, suverēnas, demokrātiskas valsts pastāvēšana.

Tuvāko nedēļu laikā LIZDA sekos diskusijām, kas jaunā atalgojuma modeļa kontekstā veidojas politiskajā vidē. Ja LIZDAS argumenti netiks sadzirdēti, arodbiedrības padome gatava uz LIZDA Padomes sēdi  uz sarunu aicināt izglītības ministri Anitu Muižnieci. Tāpat arodbiedrība gatava diskusijai ar finanšu ministru Jāni Reiru un arī Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Ja pedagogu balss netiks sadzirdēta arī šajā līmenī, tad 18. maijā LIZDA Padome var lemt par piketa organizēšanu.