Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība izsaka visdziļāko atbalstu un solidaritāti Igaunijas kolēģiem, kuri šonedēļ rīkos brīdinājuma streiku

Igaunijas valdība bremzē sarunas par skolotāju atalgojuma paaugstināšanai, tādēļ šo piektdien, 10. novembrī visā Igaunijā notiks skolotāju brīdinājuma streiks, paziņojuši mūsu kolēģi un sadarbības partneri Igaunijas Izglītības darbinieku arodbiedrība (EHL). Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība izsaka visdziļāko atbalstu un solidaritāti Igaunijas kolēģiem, norādot, ka Latvijas pedagogu piemērs apliecina – vienota rīcība vienmēr nes augļus un stiprina pedagogu saimi.

Jāatzīst, ka Igaunijas pedagogi saskaras ar ļoti līdzīgu situāciju, kāda ir arī pie mums. EHL priekšsēdētājs Rēmo Voltri līdz šim notikušās sarunas raksturoja kā drīzāk vienpusējas, jo valdība nekādi neesot apliecinājusi savu vēlmi tajās patiešām piedalīties. Viņš kritizē valdības argumentu, ka skolotāju algas nemaz tik zemas neesot, lai gan skolotājiem jāstrādā pat dubulta slodze pedagogu trūkuma dēļ. ” Laikraksts diena.lv vēsta, ka Igaunijas skolotāji valdībai esot piedāvājuši dažādas iespējas, lai izpildītu vēlēšanās tautai dotos un koalīcijas līgumā saskaņotos solījumus. “Mēs labi apzināmies valsts budžeta stāvokli, taču tas ir prioritāšu jautājums. Mēs vēlamies no valdības ilgtermiņa plānu, un esam izteikuši priekšlikumus, lai panāktu vienošanos par skolotāju algām 2024.-2027.gadam,” uzsvēra arodbiedrības līderis. “Es neatkārtošu to, ko pēdējos mēnešos daudzi uzņēmēji, akadēmiķi un sabiedriskie darbinieki ir publiski pauduši valdībai par algu krīzi izglītībā. Tās būtība slēpjas tur, ka, ja turpināsies pašreizējā skolotāju izdegšana, viņu atlaišana un jaunās paaudzes trūkums, ļoti cietīs gan Igaunijas iedzīvotāju dzīves līmenis, gan drošība, un neveiksmi cietīs plāns par vienotu izglītību igauņu valodā,” piebilda EHL priekšsēdētājs.

Lai pievērstu uzmanību problēmas nopietnībai, 10. novembrī, visā Igaunijā notiks skolu skolotāju un bērnudārzu pedagogu brīdinājuma streiks, kas ilgs vienu stundu. Streiks notiks no plkst. 9.00 līdz 10.00 skolās un no plkst. 8.00 līdz 9.00 bērnudārzos. Skolēnu labsajūtas un drošības labad visām izglītības iestādēm tajā dienā ieteicams sākt darbu vēlāk – pēc brīdinājuma streika beigām.

EHL valdības piedāvāto skolotāju algu palielinājumu nākamajam gadam uzskata par nepietiekamu un tādēļ lūgusi valsts vidutāju apspriest iespējamos risinājumus, tostarp ģenerālstreiku. Skolotāji ir gatavi atcelt streiku, ja minimālā pedagogu alga nākamgad tiks palielināta vismaz par 8% vai mazāk. Arodbiedrība ir pieprasījusi skolotāju minimālās algas celšanu nākamgad par 11%. Savukārt Izglītības un zinātnes ministre Kristīna Kallasa valdībai ierosinājusi nākamgad skolotāju algas celt par 8%, tomēr nākamā gada valsts budžeta veidošanas sarunās valdība šobrīd ir nolēmusi minimālo skolotāju algas likmi celt par 1,77% jeb 31 eiro mēnesī.

LIZDA ir nosūtījusi saviem Igaunijas kolēģiem atbalsta vēstuli:

vestule EE