Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Latvijas zinātnieku saime pieprasa palielināt bāzes finansējumu zinātnei

Latvijas Jauno zinātnieku apvienība nosūtījusi atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, ministriem, Saeimas deputātiem aicinot palielināt bāzes finansējumu zinātnei. Vēstuli parakstījusi arī  Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga, jo  zinātnes bāzes finansējuma palielināšana ir LIZDA galvenā prioritāte zinātnes jomā.

Latvijas Jauno zinātnieku apvienības vēstulē rakstīts, ka vēl 3. septembrī Ministru kabineta (MK) sēdes dokumentos kā svarīgākais Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) prioritārais pasākums norādīts “Zinātnes bāzes finansējuma nodrošināšana pilnā apmērā un jaunu kvalitātes kritēriju ieviešanai, ieskaitot inovāciju radīšanu un zinātnisko institūciju darbības starptautiskais novērtējums… “, kas uzlabotu visu zinātnes vidi Latvijā, veicinot mūsu zinātnes konkurētspēju pasaulē un sadarbību ar uzņēmumiem. Bāzes finansējuma palielinājums pilnībā atbilst arī starptautisko organizāciju rekomendācijām, kas vairākkārt norādījušas uz institucionālā finansējuma nepietiekamību. Pirms tam nozares pārstāvji vienoti ar IZM bija prezentējuši Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes, kā arī Publisko izdevumu un revīzijas komisijā bāzes finansējuma sadales modeli, kas paredz veikt valsts ieguldījumus zinātnē pēc sasniegtajiem rezultātiem. Ministrija atkārtoti uzsvēra, ka ir nepieciešami papildus ieguldījumi zinātnes bāzes finansējumā un Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmā. “Līdz ar to uzticējāmies IZM vairākkārt apliecinātajam un bijām patiesi pārsteigti uzzinot, ka ministrija bāzes finansējuma pieaugumu, pretēji zinātniekiem, valdībai, solītajam, kā arī atbilstoši starptautisko ekspertu viedoklim, nav ieplānojusi gandrīz nemaz,” uzsvērts vēstulē.  Vēstules noslēgumā pasvītrots: “Mums ir nepieciešama evolūcija nevis revolūcija. Mums ir vajadzīga konsekvence no IZM puses, lai varētu pildīt dotos solījumus un strādājot zinātnē, padarīt mūsu valsti par pārticīgāku, attīstītāku un modernāku dzīvesvietu mums visiem.”

Vēstuli parakstījuši: Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes priekšsēdētāja Ieva Siliņa, Latvijas Zinātnisko institūtu asociācijas valdes priekšsēdētājs Osvalds Pugovičs, Latvijas Zinātnes padomes valdes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš, LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga, Latvijas Rektoru padomes priekšsēdētāja, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela, Latvijas Augstskolu Profesoru Asociācijas priekšsēdētāja Baiba Rivža, Rīgas Stradiņa universitātes rektors Aigars Pētersons. Vēstule ir saskaņota ar Latvijas Zinātņu akadēmiju.

Vēstules pilns teksts (pdf)