Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA aicina Saeimu pagarināt pedagogu sociālā atbalsta programmu un paplašināt atbalsta saņēmēju loku

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA)  ir iesniegusi Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā priekšlikumu par pedagogu sociālā atbalsta programmas termiņa pagarināšanu un programmas saņēmēju loka paplašināšanu. Priekšlikuma būtība ir atbalstīt grozījumus Izglītības likumā, kas pašlaik pieņemto sociālā atbalsta programmu pirmspensijas vecuma pedagogiem skolu likvidācijas vai reorganizācijas gadījumā attiecinātu arī uz speciālās izglītības, pirmsskolas izglītības un sporta skolotājiem.

LIZDA priekšlikums ir uzsācis virzību Saeimā, jo parlamenta Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē nolemts par šo jautājumu rīkot atsevišķu sēdi. Meklējot deputātu atbalstu, LIZDA nosūtījusi vēstuli Saeimas Sporta apakškomisijas deputātiem, aicinot atbalstīt pedagogu sociālā atbalsta programmas pieejamību sporta skolotājiem. Sporta skolotāji ir viena no profesijām, kas ļoti lielā mērā pakļauta profesionālās izdegšanas riskam un līdz ar to profesionālo iemaņu zudumam.

LIZDA jau  daudzus gadus risina jautājumu par izdienas pensiju atjaunošanu speciālās izglītības, sporta un pirmsskolas izglītības skolotājiem. Izdienas pensiju likumprojekts tika pieņemts Saeimā pirmajā lasījumā 2015. gada septembrī, taču tā tālāka virzība nav notikusi, jo 13. Saeimas deputāti lēma nevirzīt tālāk likumprojektu par izdienas pensijām.  Izdienas pensiju jautājumu ir pētījis arī Saeimas Analītiskais dienests, tomēr rezultātā netika pieņemts lēmums par šī jautājuma aktualizēšanu. 2018.gada jūnijā LIZDA organizētas parakstu vākšanas kampaņā savākti 42 549 izglītības un zinātnes nozarē strādājošo, vecāku un citu kampaņas atbalstītāju paraksti šī jautājuma atbalstam.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga:

“Pedagogi ir pelnījuši izdienas pensijas un LIZDA jau daudzus gadus risina izdienas pensiju nodrošināšanu pedagogiem. 12.Saeima uzsāka likumprojekta izskatīšanu par izdienas pensijām, taču 13. Saeima to noraidīja. Tagad cenšamies panākt izdienas pensiju aizstāšanu ar sociālā atbalsta programmu, kas būtu pieejama fiziski un emocionāli izdegušiem pedagogiem, vecumā 60+ un ar 25 gadu stāžu.”  

LIZDA atgādina, ka sociālā atbalsta programmas izmantošana ir brīvprātīga un tā paredzēta kā atbalsts pedagogiem, kuri, sasniedzot noteikto vecumu un darba stāžu, nespēj iekļauties darba tirgū, kā arī ir profesionāli izdeguši. Saeimas deputātu atbalsts ir ļoti būtisks, lai šāda programma turpinātos arī pēc 2020.gada, kā arī budžetā tam tiktu paredzēts finansējums.

LIZDA vēstule Saeimas Sporta apakškomisijai šeit!