Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA iesniedz Rīgas domē pieteikumu piketa rīkošanai

Otrdien, 2020. gada 4. augustā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga iesniedza Rīgas domē pieteikumu piketa rīkošanai. Piketā izglītības un zinātnes darbinieki gatavojas pieprasīt valdībai paaugstināt atalgojumu augstskolu pedagogiem, kā to nosaka spēkā esošie normatīvie akti. Protesta akcija ieplānota 18. augustā pretī Ministru kabineta (MK) ēkai Liepu alejā.

 

“Likums, MK lēmums, valdības rīcības plāns ir jāpilda. Tāpēc nav pieļaujama vienas pedagogu grupas nepamatota izslēgšana no darba samaksas paaugstināšanas grafika. Pedagogu trūkst arī augstākās izglītības iestādēs, kurās arī notiek būtiskas pārmaiņas, reformas. Pikets būs iestāšanās gan par normatīvo aktu pildīšanu, gan iestāšanās par vienlīdzīgumu, cienīgu attieksmi no politikas veidotājiem,” pirms piketa pieteikuma iesniegšanas uzsvēra LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Atgādinām, ka 2020. gada jūnijā valdība apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanu no 750 līdz 790 eiro sākot ar 2020.gada 1. septembri. Tomēr valdības lēmums neattiecās uz pedagogiem augstskolās.

LIZDA vērš uzmanību, ka Saeimas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisija izskatīja jautājumu par darba samaksas paaugstināšanu augstākās izglītības iestāžu pedagogiem un arī vērsās  pie valdības ar atbalstošu lūgumu. LIZDA saņēma atbalsta vēstules par darba samaksas paaugstināšanu augstskolu pedagogiem no Zemkopības ministrijas, Kultūras ministrijas, Saeimas frakcijas “Attīstībai/Par!”, Latvijas Koledžu asociācijas. Rektoru padome paudusi atbalstu LIZDA protesta akcijas rīkošanai, lai iestātos par pedagogu zemākās darba algas likmes paaugstināšanu, ko nosaka spēkā esošie normatīvie akti.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga norāda, ka no protesta akcijas ir iespējams izvairīties, ja valdība nolems paaugstināt darba samaksu arī augstskolu mācībspēkiem.

LIZDA atgādina, ka augstākās izglītības iestāžu pedagogiem bija jānodrošina atalgojuma paaugstinājums no 2020.gada 1.janvāra, piešķirot 1,15 miljonus eiro, bet valsts budžetā tam netika ieplānots finansējums. Sarunu gaitā ar Izglītības un zinātnes ministriju un MK sēdē LIZDA piedāvāja kompromisa risinājumu, piešķirt 383 777 eiro normatīvajos aktos paredzētajam zemākās darba algas likmes paaugstinājumam no 2020.gada 1.septembra. Diemžēl, iepriekšminētais finansējums normatīvo aktu izpildei un vienlīdzīgas attieksmes nodrošināšanai pret visiem pedagogiem netika piešķirts.