Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA: Kopā ar sadarbības partneriem uzvarētas vairākas “kaujas”

Pēdējo dienu laikā Saeimā, Ministru kabinetā, nozaru ministrijās pieņemti vairāki būtiski lēmumi, par kuru ieviešanas nepieciešamību stingri iestājās arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA).  Proti, atbalstīta finansējuma piešķiršana zinātniekiem Valsts pētījuma programmas COVID–19 pētījumu īstenošanai, Izglītības un zinātnes ministrijā atbalstīts ierosinājums atcelt valsts pārbaudes darbus 9. klasēm, pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekus turpmāk uz COVID-19 analīzēm varēs norīkot arī darba devējs.

 

Pieci miljoni eiro Latvijas zinātniekiem COVID-19 pētījumiem

 

27.04.2020. LIZDA sadarbībā ar Latvijas Jauno zinātnieku apvienību, Latvijas Rektoru padomi, Latvijas Zinātnes padomi nosūtīja atklāto vēstuli  valdībai, aicinot steidzami atbalstīt Valsts pētījumu programmas izveidi COVID–19 apkarošanai un seku likvidācijai. Programma, atbilstoši COVID-19 krīzes specifikai, ietvertu pētījumu projektus veselības, viedo materiālu un inženiertehnisko risinājumu jomās, ekonomikā, sociālās un humanitārās zinātnēs. Pētniecības galvenie uzdevumi tiktu koncentrēti pašreizējās COVID-19 krīzes izraisīto problēmu un vājo posmu identificēšanā, starptautisko un vietējo pētījumu apzināšanā un koordinācijā cīņā ar COVID-19, kā arī ekonomikas stimulēšanai. 27.04.2020. koalīcijas partijas vienojās piešķirt piecus miljonus eiro zinātnei, lai atbalstītu zinātniekus Covid-19 pētniecībā. Ministru prezidents Arturs Krišjānis Kariņš norādīja, ka zinātne ir jāatbalsta. “Tas veicinās to, ka Latvijas ekonomikai būs vairāk pievienotās vērtības.”

 

IZM tomēr rosina atteikties no 9. klašu eksāmeniem, 12. klasēm eksāmeni notiks

 

20.04.2020. LIZDA nosūtīja vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), kā arī vērsās pie Saeimas deputātiem, aicinot atcelt valsts pārbaudes darbus 9. klasēm. LIZDA ieskatā Valsts pārbaudes darbi 12. klasēm var notikt tikai tad, ja netiek apdraudēta iesaistīto pušu veselība un dzīvība. Pirms galīgā lēmuma pieņemšanas, LIZDA aicināja ministriju un deputātus izvērtēt vairākus argumentus, kurus arodbiedrība uzskaitīja vēstulē. Platformā Manabalss.lv sākās skolēnu iniciēta parakstu vākšana par valsts pārbaudes darbu atcelšanu 9. klasēm. Par valsts pārbaudes darbu atcelšanu 9. klasēm iestājās arī liela daļa sabiedrības, būtiska sadarbība šī jautājuma risināšanā bija ar Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Izglītības vadītāju asociāciju, kā arī Kultūras ministrijas atbalsts. 28.04.2020 Izglītības un zinātnes ministrija Saeimas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēdē rosināja atteikties no valsts pārbaudes darbiem 9. klašu beidzējiem.  Šāds lēmums esot pieņemts, uzklausot sabiedrības un ekspertu viedokli. Tāpat kā vairākumā ES valstu (kopā ap 20) Latvijā notiks eksāmeni 12. klasēm, savukārt 9. klasēm valsts pārbaudes darbus rosina atcelt, izņemot valsts valodas pārbaudījumu mazākumtautību izglītības programmās tiem skolēniem, kuri to vēlēsies kārtot, apliecinot valsts valodas prasmes.

 

Pirmsskolas darbiniekiem COVID-19 analīzes veiks arī ar darba devēja nosūtījumu un bez saslimšanas simptomiem

 

16.04.2020. LIZDA norādīja Ministru kabinetam uz papildus steidzami nepieciešamo atbalstu izglītības darbiniekiem ārkārtējā situācijā. Tostarp, pirmsskolas izglītības iestādēs dežūrgrupās nodarbinātajiem ir jāizmaksā piemaksas par darbu paaugstināta riska apstākļos, izglītības darbiniekiem ir jānodrošina valsts apmaksāti COVID – 19 testi, izmantojot darba devēja starpniecību. 28.04.2020. Veselības ministrijas izplatīja paziņojumu norādot, ka turpmāk ar darba devēja norīkojumu COVID-19 analīzes veiks pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem un starptautisku transporta pārvadājumu pakalpojumu sniedzējiem arī bez saslimšanas simtomiem. Šāds lēmums ministrijā pieņemts, lai ierobežotu COVID-19 izplatību un mazinātu epidemioloģiskos riskus. Jau līdz šim, ja šīm personām bija saslimšanas simptomi, ģimenes ārsts varēja viņus nosūtīt uz COVID-19 analīzēm. Tagad arī darba devējs varēs norīkot uz analīzēm gadījumos, ja izlems par nanalīžu nepieciešamību pat, ja personai saslimšanas simptomu nebūs. Darba devējs, piemēram, konkrētās pirmsskolas izglītības iestādes vadītājs, sagatavos personu sarakstu un iesniegs Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kas tālāk organizēs analīžu veikšanu.

 

INGA VANAGA, LIZDA priekšsēdētāja:

 

“Ja sabiedrība zinātu, cik katrs šis panākums ir prasījis laiku sarunām, vēstuļu rakstīšanai, deputātu un ministrijas pārstāvju pārliecināšanai sēdēs un pēc tām. Skaidrs, ka to nevar panākt viens, tāpēc esam gandarīti, ka sadarbības partneri arī bija neatlaidīgi un ar profesionāliem argumentiem centās pārliecināt lēmuma pieņēmējus. Tas pierāda, ka kopā var panākt labvēlīgus lēmumus izglītības un zinātnes nozarei, taču būtu labāk, ja taupītu viens otra laiku un ātrāk politiķi sadzirdētu.”