Esam vērsušies pie Ministru prezidentes, Izglītības un zinātnes ministrijas, Zemkopības, Kultūras, Finanšu ministrijām, Saeimas, kā arī pie Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Pašvaldību savienības, par finansējumu profesionālās izglītības iestādēm.
2023.gada 6.novembrī Nacionālā trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) tika dots uzdevums: “pārskatīt profesionālās izglītības programmu īstenošanas finansēšanas regulējumu (tai skaitā, vērtējot iespējas palielināt izmaksas uz vienu izglītojamo gadā un dienesta viesnīcu uzturēšanas izmaksas) un nodrošināt pilnveidotās sistēmas ieviešanu no 2024.gada 1.septembra”[1].
2024.gada martā Tiesību aktu projektu portālā atzinumu sniegšanai ievietoti Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 2.oktobra noteikumos Nr.655 “Noteikumi par profesionālās izglītības programmu īstenošanas izmaksu minimumu uz vienu izglītojamo” (turpmāk grozījumi MK noteikumos Nr.655), par kuriem Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) sniedza divus atzinumus, saskaņojot grozījumu projektu ar priekšlikumiem, – līdz 2024.gada 27.martam un līdz 2024.gada 12.aprīlim. Diemžēl ne turpmāka virzība uz Ministru kabinetu, ne saskaņošanas sanāksmes, ne informācija par iemesliem, kuru dēļ virzība apturēta nav bijusi, lai gan, balstoties uz NTSP uzdevumu, grozījumiem MK noteikumos Nr.655 būtu jāstājas spēkā no 2024.gada 1.septembra.
LIZDA atgādina, ka profesionālo izglītības programmu īstenošanas izmaksu minimums uz vienu izglītojamo nav pārskatīts kopš 2007.gada. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem inflācijas rādītājs (2007.gada jūlijs pret 2024.gada jūliju) ir 85,8%[2]. Ņemot vērā to, ka izmaksu minimums nav pārskatīts, nav saprotams, kā profesionālās izglītības iestādēm būtu iespējams nodrošināt mūsdienīgu un kvalitatīvu izglītības procesu.
LIZDA vērš uzmanību, ka tiek pārkāpti sociālā dialoga pamatprincipi, grauta uzticēšanās valdības pārstāvjiem, jo netiek pildīts 2023.gada 6.novembra NTSP lēmums, kā arī netiek nodrošināta profesionāla komunikācija no IZM vadības puses par radušos situāciju. 2024.gada 20.augusta Ministru kabineta sēdē no LIZDA tika uzdots jautājums MK pārstāvjiem par iemesliem, kādēļ netiek ievērots attiecīgais NTSP lēmums. IZM ministre Anda Čakša sniedza atbildi, ka nepieciešamas profesionālo izglītības iestāžu pārvaldības izmaiņas, pēc kurām, iespējams, tiks ieviests jauns finansēšanas modelis. LIZDA vērš uzmanību, ka, tieši pateicoties profesionālās izglītības iestāžu vadītāju un kolektīvu kopīgajam, profesionālajam, pašaizliedzīgajam darbam, ir nodrošināts sekmīgs mācību process, kā arī tiek nodrošināta saimnieciskā darbība, lai segtu izglītības iestādes uzturēšanas izmaksas.
LIZDA aicina profesionālās izglītības iestādes iestāties par profesionālo izglītības programmu īstenošanas izmaksu minimuma uz vienu izglītojamo pārskatīšanu steidzamības kārtā, vēršoties pie amatpersonām un lūdzot atbalstu mūsdienīga un kvalitatīva profesionālās izglītības procesa nodrošināšanai.
LIZDA lūdz steidzamības kārtā sasaukt NTSP sēdi un atkārtoti izskatīt jautājumu par profesionālās izglītības programmu īstenošanas finansēšanas regulējuma pārskatīšanu, nodrošinot finansējuma palielinājumu no 2024.gada 1.septembra.
[1] https://www.mk.gov.lv/lv/media/18003/download?attachment, 2.jautājums, 3.-5.lpp.
[2] https://tools.csb.gov.lv/cpi_calculator/lv/2007M07-2024M07/0/100