Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) neatbalsta “Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam” (NAP) tālāku virzību, aicinot valdību paredzēt lielāku finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei. “NAP 2021. – 2027. gadam” projektu Ministru kabineta sēdē paredzēts skatīt otrdien, 25. februārī.
LIZDA uzskata, ka NAP projektā ir nepietiekams atbalsts doktorantiem, tostarp lielākām stipendijām doktorantiem. Nav arī paredzēts pietiekams atbalsts pēcdoktorantūras pētniecībai. “Cilvēku prātos ir Latvijas izglītības un zinātnes nākotne, nevis ēkas un iekārtas. Atkal nepietiekamais finansējums ietekmēs zinātnieku izvēli turpināt vai neturpināt strādāt – veikt pētniecību attiecīgajā zinātnes nozarē. Tautsaimniecības un valsts kopējā attīstība ir cieši saistīta ar ieguldījumiem zinātnē un augstākajā izglītībā, tāpēc LIZDA aicina prioritāri ieguldīt finansējumu nevis ēkās, iekārtās, bet cilvēkresursā – izglītības un zinātnes jomā strādājošajos. Ja nebūs prioritāšu maiņas NAP, tad diemžēl turpināsim skriet pakaļ attīstības ātrvilcienam, kurā šodien brauc daudzas ES valstis, ” uzsver LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.
LIZDA atgādina, ka Latvijā ir viens no zemākajiem zinātnes un augstākās izglītības finansējumiem Eiropas Savienībā. Ilgstoši netiek pildītas Augstskolu likuma un Zinātniskās darbības likuma normas par bāzes finansējuma palielinājumu, vairākas nozaru ministrijas nepiešķir finansējumu valsts pētījumu programmām. Publiskā finansējuma palielinājuma nepieciešamība augstākajai izglītībai un zinātnei norādīta Pasaules Bankas, Eiropas Komisijas rekomendācijās (EK ziņojums par Latviju, 2019).
NAP ir galvenais vidēja termiņa valsts attīstības plānošanas dokuments un lielāko investīciju ceļa karte septiņu gadu garumā, kas noteiks turpmāko gadu investīcijas izglītībā un zinātnē. Vēstulē Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam un nozaru ministrijām LIZDA lūdz apturēt “NAP 2021. – 2027. gadam” tālāku virzību, aicinot pārskatīt sadaļu, kas attiecas uz finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei.
LIZDA augstu novērtē, ka NAP ietverti ļoti nozīmīgi izglītības nozarē strādājošajiem jautājumi, piemēram, pedagoga profesijas prestižs, darba slodzes veidošanās principi, darba samaksa, atbalsta personāla nodrošināšana, iekļaujošas izglītības veicināšana, profesionālais atbalsts u.c. Tomēr nedrīkst pieļaut, īpaši pēc šī gada 18. februārī valdībā apstiprinātā konceptuālā ziņojuma “Par augstskolu iekšējās pārvaldības modeļa maiņu”, ka augstākajai izglītībai un zinātnei netiek nodrošināts atbilstošs finansējums.
LIZDA vēstule Ministru prezidentam A.K. Kariņam un nozaru ministrijām šeit!