Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA pieprasa amatpersonām un JKP skaidrot nekvalitatīvās reformas izglītībā, arodbiedrība varētu prasīt ministres Ilgas Šuplinskas demisiju

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) ārkārtas Valdes sēdē pieņemts lēmums par sasteigtajām un nekvalitatīvajām reformām izglītībā prasīt skaidrojumus Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai, finanšu ministram Jānim Reiram, kā arī ministres pārstāvētājai Jaunajai konservatīvajai partijai. Vienlaikus LIZDA izvirzījusi vairākas prasības izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai. Ja prasības netiks pildītas, arodbiedrība pieprasīs ministres Ilgas Šuplinskas demisiju. 

 LIZDA atbalsta daudzas reformas – gan iepriekš uzsāktās, gan jaunās, taču nepiekrīt nekvalitatīvām un sasteigtām reformām izglītībā, kas negatīvi  ietekmē pedagogus, izglītības nozari un sabiedrību kopumā. Daudzas pārmaiņas nozarē tiek apstiprinātas bez finansiālā seguma, bez konsultēšanās ar sociālajiem un sadarbības partneriem. IZM kategoriski atsakās kompensēt pedagogu izdevumus par attālināto mācību īstenošanu. LIZDA uzskata, ka ministrei ir krasi jāmaina attieksme un publiskā retorika pret nozari. LIZDA biedru, pedagogu sašutumu izraisījis Jaunās konservatīvās partijas līdera Jāņa Bordāna paziņojums medijiem par iespēju ļaut vecākiem izlemt, vai Covid – 19 laikā sūtīt bērnu uz skolu. (https://www.apollo.lv/7095058/izsver-iespeju-laut-vecakiem-lemt-vai-covid-19-laika-bernu-sutit-uz-skolu). Šādi publiski paziņojumi rada vēl lielāku spiedzi pedagogu darba ikdienā.

 

 

INGA VANAGA, LIZDA priekšsēdētāja:

“Pietiek. Pacietības mērs ir izsmelts. Pedagogi ir atvērti pārmaiņām, dara vairāk kā no viņiem tiek prasīts. LIZDA turpmāk asi iestāsies pret ikvienu reformu, ja nebūs skaidrs, kas, kad un no kāda finanšu avota tiks nodrošināts nozarē strādājošajiem, lai pilnvērtīgi varētu īstenot attiecīgo reformu. Mums ir ļoti profesionāli, pašaizliedzīgi pedagogi, kuri ir pelnījuši cienīgu attieksmi no nozares ministres, atbalstu ceļā uz pārmaiņu īstenošanu. Ja ministrs nav spējīgs cienīt un atbalstīt savu nozari, tad nav jāieņem šis amats. Ministram par savu nozari ir jāiestājas, tā ir jāmīl un jāatbalsta. Nozare saprot, ka nevar visas problēmas atrisināt zibenīgi, nevar visus daudzveidīgos resursus nodrošināt uzreiz, taču svarīga ir arī attieksme. Demokrātijas spēlēšana darba grupās, priekšlikumu un iebildumu ignorēšana, sociālā dialoga principu pārkāpšana tiks pārtraukta. Neatceros nevienu nozares ministru, kurš uz ministru prezidenta aicinājumu atlikt jautājuma izskatīšanu MK par nedēļu un censties rast kompromisus ar sociālajiem un sadarbības partneriem, būtu pateicis: “Tas tāpat neko nemainīs”. Ja nebūs sadarbības principu maiņa, ja netiksim sadzirdēti, tad LIZDA pieprasīs kaut ko mainīt – un tas būs izglītības un zinātnes ministrs”.

 

LIZDA izvirzītās prasības:

 

  • Ministrei Ilgai Šuplinskai atvainoties nozarei par savu attieksmi.
  • Reformu īstenošanai jāparedz resursi. Kas, kad un par kādiem līdzekļiem būs pilnvērtīgai reformu īstenošanai.
  • Būtiskās reformas jāīsteno apspriežoties ar sociālajiem un sadarbības partneriem.
  • Ja normatīvajos aktos tiek izdarīti grozījumi ar mērķi samazināt Covid – 19 izplatību, tad izmaiņas, kas skar izglītības un zinātnes nozari, ir jāsaskaņo ar sociālo partneri.
  • Jākompensē izdevumi par attālinātajām mācībām.
  • Noteiktos normatīvajos aktos veikt grozījumus, citos atsaukt iesniegtos grozījumus.
  • Pilnveidotās darba slodzes un darba samaksas ieviešana jau no 01.09.2021., jo IZM pārkāpa 2018.gadā panākto kompromisu par MK noteikumiem Nr.583 “Kritēriji un kārtība, kādā valsts piedalās vispārējās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas finansēšanā vidējās izglītības pakāpē”.

LIZDA nosūtīs vēstuli JKP un amatpersonām, ar aicinājumu 12. novembrī piedalīties LIZDA Padomes ārkārtas sēdē un sniegt atbildes uz izvirzītajām prasībām. Ja tās tiks noraidītas, nebūs kompromisu, LIZDA Padome lems par  izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas demisijas pieprasīšanu.