Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA pieprasa līdz 30.06 veikt nepieciešamos grozījumus valdības noteikumos; ja tas netiek izdarīts, nozares ministrei ir jāatkāpjas

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Padome šodienas sēdē lēmusi:

– nemainīgi turpinot pieprasīt visu streika vienošanos izpildi, pieprasīt, lai līdz 30. jūnijam tiktu pieņemti nepieciešamie grozījumi visos Ministru kabineta noteikumos par finansēšanas kārtību pirmsskolas; vispārējās pamata un vidējās; profesionālās; profesionālās ievirzes; interešu, kā arī speciālās izglītības pedagogiem.
Jāpiebilst, ka mēneša laikā kopš nozares streika ir notikušas 3 tikšanās ar Izglītības ministrijas pārstāvjiem un ir bijušas trīs vēstules, pieprasot aprēķinus un risinājumus. Un tikai šodien IZM pārstāvji beidzot publiski atzina, ka ir nepieciešami grozījumi Ministru kabineta noteikumos.
– ja līdz 30. jūnijam nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos netiek veikti, līdz 3. jūlijam pieprasīt Izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas demisiju;
Ja neviena no LIZDA prasībām netiks izpildīta, arodbiedrības Padome lems par tālāku, izlēmīgu rīcību.

Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Padome šodien uzklausīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iesniegtos aprēķinus, analizējot, vai visas pedagogu streika prasības ir izpildītas. Tostarp īpaša uzmanība šodien tika veltīta jautājumam par darba slodzes balansēšanai nepieciešamo finansējumu, joprojām pastāvot bažām par to, vai ar valdības piešķirto finansējumu pietiks visu streika prasību izpildei.

LIZDA Padomes sēdē piedalījās IZM parlamentārais sekretārs Kārlis Strautiņš un nozares ministres padomnieks Sergejs Ancupovs, kuri uzklausīja LIZDA reģionālo līderu viedokli par pašreizējo situāciju pedagogu saimē un to, kāda praktiskā rīcība tiek sagaidīta no IZM.

Lai gan mēneša laikā kopš 24. aprīlī notikušā izglītības un zinātnes darbinieku streika LIZDA ir bijušas trīs sanāksmes ar IZM par streika vienošanās izpildi un tika saņemti trīsreiz precizēti aprēķini par streika rezultātā panāktā finansējuma kāpumu, tomēr arodbiedrībai joprojām nav radusies stingra pārliecība, ka ar piešķirtajiem budžeta līdzekļiem pietiks visu streika prasību izpildei. LIZDA uzsver – balstoties uz IZM sniegtajiem datiem, gada griezumā streika prasību īstenošanai pietrūkst aptuveni 9 miljoni eiro. LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga pauda, ka šāda situācija ir kategoriski nepieļaujama, jo IZM joprojām nav līdz galam izdarījusi visus mājasdarbus un sagatavojusi visus prasību īstenošanai nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos.

K.Strautiņš uzsvēra: labā ziņa ir tā, ka kopējā naudas masa, kas tiks atvēlēta nozarei, ir palielinājusies un bez streika tas viennozīmīgi nebūtu noticis. Tiesa, viņaprāt, pašreiz spriedzi rada tas, cik ātri ierēdņi izdarīs nepieciešamās izmaiņas likumdošanā. IZM parlamentārais sekretārs izteica solīju, ka nepieciešamie grozījumu normatīvajos aktos varētu tikt pieņemti līdz 15. augustam. Tam gan arodbiedrība kategoriski nevarēja piekrist.

I. Vanaga atzina, ka arodbiedrība nevēlas “atkal iziet boksa ringā, taču, atkāpšanās nebūs.” LIZDA vēlas cieņpilnu sadarbību ar likumdevējiem, taču nozare ir nogurusi no solījumu atlikšanas.

Arī LIZDA Smiltenes un Valkas novadu arodorganizācijas vadītāja Laila Ozoliņa Padomes sēdē uzsvēra, ka nozare ir elektrizēta no tā, ka mēnesi pēc streika joprojām nav skaidru aprēķinu, līdz galam pieņemtu lēmumu, pabeigtu un nemainīgu skaitļu par valsts budžeta līdzekļiem.  “Ko es teikšu biedriem, “divi miljoni galvā?”, atsaucoties uz K. Strautiņa solījumiem rast trūkstošo finansējumu, retoriski vaicāja L. Ozoliņa. “Ja man ir matemātikas uzdevums, man šobrīd nezināmo ir vairāk nekā zināmo. Ko, lai es šādos apstākļos izrēķinu? Cik skolotāju paliks skolās? Kurš normāls darba ņēmējs piekritīs strādāt, nezinot vai būs skola, vai cik klasē būs bērnu? Cik būs klašu? Kāda būs alga?”