Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA pieprasa skaidrību par sertifikātu nepieciešamību izglītības nozares darbiniekiem

LIZDA norāda uz politiķu nekonsekvencēm, kas radījusi apjukumu izglītības nozarē un pedagogu neizpratni par nosacījumiem darbam klātienē pēc 1. marta.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece šonedēļ paudusi, ka skaidrība par Covid-19 sertifikātu prasību no 1. aprīļa izglītības jomā strādājošajiem varētu rasties tuvāko divu nedēļu laikā, kad šis jautājums tiks izskatīts ekspertu līmenī. Tikmēr Veselības ministrs Daniels Pavļuts publiskajā retorikā neatkāpjas no tā, ka darba pienākumu veikšanai joprojām saglabāsies prasība pēc pabeigtas primārās vakcinācijas. Kā zināms, Covid-19 primārās vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņu sākotnēji tika plānots ieviest sākot jau ar 15. februāri, bet vēlāk šis spēkā stāšanās laiks tika atlikts līdz 1. martam. Tai pat laikā, no 1. marta, kad Latvijā būs beigusies Covid-19 ārkārtējā situācija, līdz 1. aprīlim daļai nodarbināto tiks saglabāta prasība par Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu. Tā saglabāsies ārstniecības iestādēs, sociālajā aprūpē un izglītības jomā strādājošajiem, kā arī virknei pakalpojumu sniedzēju, kas nonāk kontaktā ar citiem cilvēkiem. Veselības ministrija uzstāj, ka prasība pēc sertifikāta saglabāta tur, kur darbs saistīts ar ciešu kontaktu ar cilvēkiem, kura dēļ iespējami nopietni Covid-19 uzliesmojumi, kā arī vadoties no apsvērumiem, ka šie darbinieki nodrošina sabiedrībai būtiskus pakalpojumus, kuru nepārtrauktība ir nozīmīga sabiedrības veselībai vai drošībai.

LIZDA pieprasa pēc iespējas ātrāku skaidrību ar primārās vakcinācijas sertifikātu prasību pēc 1. aprīļa attiecībā uz izglītības jomā strādājošajiem, kā arī tūlītēju skaidrojumu par situāciju pēc 1. marta ar tiem pedagogiem, kuriem nav vakcinācijas, bet gan ir pārslimošanas sertifikāts un kuriem šī sertifikāta derīguma termiņš (180 dienas) beigsies laika posmā starp 2022. gada 1. martu un 1. aprīli.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga norāda, ka: “šāda atšķirīgu viedokļu paušana rada atkal nevajadzīgu trauksmi izglītības iestādēs. Nedēļas ietvaros viens ministrs paziņo, ka sertifikāts būs obligāts, otrs paziņo, ka līdz 1. aprīlim būs diskusijas. Ko darīt izglītības iestādes vadītājam? Ar ko rēķināties izglītības iestādes darbiniekam? Un ar ko rēķināties skolēniem un vecākiem? Atkal neziņa, trauksme, uzteikumi, atlūgumi, vakances, nenotikušas mācību stundas, kādam nesamērīgi palielināta darba slodze un solis vēl tuvāk profesionālajai izdegšanai. Lai politiķi lemj pēc iespējas ātrāk, kā arī apzina situāciju citās ES valstīs, cik daudzās no tām tiek prasīts sertifikāts darba pienākumu veikšanai izglītības nozarē.”