Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA pieprasa valdībai sniegt atbalstu klātienē strādājošajiem pirmsskolās un speciālās izglītības iestādēs

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aicina valdību no valsts budžeta izmaksāt piemaksu pirmsskolas un speciālajās izglītības iestādēs nodarbinātajiem pedagogiem, viņu palīgiem un tehniskajam personālam, kuriem ar Ministru kabineta rīkojumu ārkārtējās situācijas laikā vienīgajiem ir jānodrošina izglītības process klātienē.

Ministru kabinets ceturtdien (07.01.2020.) pieņēma lēmumu par mācību procesa organizēšanu, taču pirmsskolas izglītības un speciālās izglītības iestādēm jānodrošina izglītības process klātienē.

Jau COVID-19 pirmā viļņa  pandēmijas laikā un šobrīd pirmsskolas un speciālās izglītības iestāžu nodarbinātie strādā klātienē ar paaugstinātu risku saslimšanai ar COVID-19 vīrusu, jo:

  1. daļa pirmsskolās un speciālajās izglītības iestādēs nodarbināto, lai  nokļūtu uz darbu, ir spiesti izmantot sabiedrisko transportu, kurā ir lielākas inficēšanās iespējas ar COVID-19 vīrusu;
  2. daļa pedagogu un tehnisko darbinieku ir COVID-19 vīrusa vecuma riska grupā, jo Latvijā pedagogu vidējais vecums ir 48 gadi, turklāt 51 % ir vecumā virs 50 gadiem (OECD vidējais rādītājs – 34 %)
  3. šo izglītības iestāžu darbinieki strādā klātienē, ilgstoši ar skaitliski daudziem bērniem, skolēniem, kuri ir no dažādām mājsaimniecībām.

Arodbiedrība pieprasa bērnudārzos un speciālajās izglītības iestādēs nodarbinātajiem nekavējoties nodrošināt siekalu testus un darbiniekiem, kuri to paši vēlās – arī iespēju  vakcinēties pret jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 izraisīto saslimšanu.

 

Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja:

“Ja pedagogu pakļauj lielākiem riskiem darbā, tad jānodrošina atbilstošs atbalsts. LIZDA norāda, ja šo izglītības iestāžu darbiniekiem no visiem izglītības sektorā strādājošajiem jātupina darbs klātienē, tad paralēli bija nepieciešams nodrošināt arī atbalsta mehānismus. Turklāt pirmsskolas pedagogi jau tā saskaras ar nevienlīdzību darba slodzes un samaksas ziņā, tāpēc Covid-19 izplatības laikā vēl jo vairāk būtu jāatbalsta pirmsskolās strādājošie. Speciālajās izglītības iestādēs darbinieki strādā ar skolēniem, kuriem ir dažādas veselības problēmas, tāpēc tajās būt vēl jo vairāk jānodrošina lielāks atbalsts veselības drošības pasākumu īstenošanai.”

LIZDA vēstule IZM un valdībai  šeit!