Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Uzsākam tikšanos sēriju ar politisko partiju pārstāvjiem

Ņemot vērā oktobrī gaidāmās Saeimas vēlēšanas, kā arī nepieciešamību ilgtermiņā meklēt politisko atbalstu arodbiedrības iniciatīvām, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadība uzsākusi tikšanos sēriju ar Latvijas politiskajām partijām.

LIZDA vadība maija nogalē jau ir tikusies ar Jaunās konservatīvās partijas līderiem, kā arī individuāli ar JKP pārstāvi, kādreizējo izglītības ministri Ilgu Šuplinsku. Tāpat LIZDA pārstāvjiem noritējusi saruna ar partiju “Progresīvie”.

Apvienojot spēkus un kopīgās intereses, maija izskaņā LIZDA pārstāvji kopā ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību devās tikties ar Saeimas pozīcijas partiju locekļiem, bet 3. jūnijā plānota tikšanās arī ar parlamenta opozīcijā strādājošajiem politiķiem.

27.maijā tika organizēta tikšanās ar koalīciju pārstāvošo Saeimas frakciju pārstāvjiem:
1) Arvils AšeradensFrakcija”Jaunā Vienotība”, 13.Saeimas deputāts, partijas “Jaunā Vienotība” valdes priekšsēdētājs, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs;
2) Jānis Butāns, Konservatīvo frakcija, 13.Saeimas deputāts, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs;

3) Jānis Eglīts, Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcija, Nacionālās apvienības valdes loceklis, Zemkopības ministra biroja vadītājs.

 Tikšanās laikā tika skarti tādi jautājumi kā:

1.      Nodokļu politikā:
Darbaspēka nodokļi un tā slogs;
Nekustamā īpašuma nodoklis;
Pievienotās vērtības nodokļa samazinātās likmes.
2.      Ēnu ekonomikas ierobežošana un koplīgumu attīstība;3.      Darbspējīgo iedzīvotāju motivēšana strādāt;4.      Bezdarba pabalstu summas uzlabošana;5.      Kādi ir būtiskākie rezultāti sadarbībā ar sociālajiem partneriem?

 Tāpat politiķiem tika uzdoti jautājumi par pozīciju arodbiedrību prasībām 2023. gada valsts budžetam kontekstā? 

1.    Minimālā mēneša darba alga (valstī un atbilstoši citos normatīvajos aktos noteiktajam – atsevišķām nozarēm, piem., pedagogiem, mediķiem u.c.);2.    Neapliekamā  minimuma robežu pārskatīšana;3.    Iespēja gada beigās nodarbinātajam 1% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa novirzīt arodbiedrībām, kuras ir sociālie partneri nacionālajā līmenī vai arī sabiedriskā labuma organizācijām;4.    Inflācijas mazināšana (PVN samazināšana publiski regulētajiem pakalpojumiem);5.    Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi (koplīgumā: transports, dienesta viesnīcas/naktsmītne, vispārējā un augstākā izglītība);6.    Darba devēja segto attālinātā darba izdevumu robežas paaugstināšana (no 30 eiro līdz 60 eiro, paredzot koplīgumā);7.    VSAOI atliktās nomaksas problēmas risinājums, kas skar pensionārus, kuri pensionējas nodokļa atliktā maksājuma laikā;8.    Darba devēja apmaksāta diena mācībām, kas saistītas ar darbinieka profesionālās kompetences pilnveidošanu (DL).