Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Lūdz likumdošanā nostiprināt Skolotāju un Zinātnes dienu atzīmēšanu noteiktā datumā

Vēršoties pie Saeimas frakcijām, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) lūgusi deputātus iesniegt priekšlikumus grozījumiem likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” saistībā ar Skolotāju (Pedagogu) dienas atzīmēšanu noteiktā datumā – 5. oktobrī, kā arī izskatīt iespēju par likuma papildināšanu ar vēl vienu atzīmējamu dienu – 10. novembri – Zinātnes dienu.

Saskaņā ar likumu “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” Latvijā Skolotāju diena tiek atzīmēta oktobra pirmajā svētdienā. No 1994.gada pēc Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas jeb UNESCO iniciatīvas par Starptautisko skolotāju dienu pasludināts 5.oktobris, kura tiek svinēta, atzīmējot kārtējo gada dienu notikumam, kad 1966.gada 5.oktobrī, Parīzē tika pieņemtas UNESCO un Starptautiskās Darba organizācijas rekomendācijas par skolotāju statusu. Mūsdienās 5.oktobris ir iespēja atcerēties šo pieņemto rekomendāciju nozīmību, kuru vadlīnijas par skolotāju profesionalitāti, nodarbinātības apstākļiem, līdzdalību lēmumu pieņemšanā un pasaules valstu centieniem uzlabot izglītības kvalitāti ir vēl joprojām ļoti aktuālas. Katru gadu LIZDA atsaucas UNESCO aicinājumam un rīko pasākumus par godu Starptautiskajai skolotāju dienai, piemēram, organizē apsveikumus skolotājiem. 5.oktobrī Skolotāju dienu svin 20 pasaules valstis. Ņemot vērā, ka Latvija kopš 1992.gada 14.oktobra ir UNESCO dalībvalsts, tad būtu tikai likumsakarīgi arī Latvijā Skolotāju (Pedagogu) dienu noteikt vienoti ar UNESCO ierosināto Starptautisko skolotāju dienu, proti, 5.oktobrī, jo skolotāju dienas atzīmēšana gan oktobra pirmajā svētdienā, gan 5.oktobrī rada neskaidrības. Tāpat LIZDA rosina diskusiju par Skolotāju dienas pārdēvēšanu par Pedagogu dienu, jo skolotājs ir tikai viena no pedagogu profesijām.

Kopš 2001.gada katru gadu 10.novembrī tiek atzīmēta Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai. Pasaules zinātnes dienas mieram un attīstībai mērķis ir uzsvērt zinātnes lomu miera veicināšanā un ilgtspējīgas sabiedrības veidošanā, kā arī sekmēt nacionālu un starptautisku sadarbību zinātnes popularizēšanā. Par godu šai dienai UNESCO dalībvalstīs notiek dažādi pasākumi un kampaņas, kas veltītas zinātnes jautājumiem.

LIZDA lūdz pieņemt šos grozījumus, lai nākamajā mācību un studiju gadā būtu viena Skolotāju diena, nevis divas – oktobra pirmā svētdiena un 5.oktobris. Tas mazinātu sabiedrībā neizpratni, kāpēc Latvijā Skolotāju diena noteikta oktobra pirmajā svētdienā, bet pasaulē 5.oktobrī. LIZDA lūdz arī paaugstināt zinātnieku prestižu, paredzot atzīmējamo dienu, jo tā ir iespēja īpašāk godināt tos cilvēkus, kuri veicina Latvijas attīstību, nes Latvijas vārdu pasaulē. Skolotāju un Zinātnes diena veicina profesijas prestižu, tāpēc aicinām Saeimas deputātus atbalstīt LIZDA priekšlikumu.