Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Notiks Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Padomes ārkārtas sēde, jo politiķi neizpilda daļu no streika vienošanās

Lai gan Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) bija panākusi šķietamas vienošanās ar Izglītības un zinātnes ministriju attiecībā uz streika prasību izpildi, patreiz arodbiedrībai nākas secināt – valdība nepilda streika vienošanos, neparedz naudu valsts budžetā un nenosaka tiešu, nepārprotamu finansējumu doto solījumu īstenošanai praksē. Nepietiekams finansējums nozīmē, ka, izpildot daļu solījumu, naudas tomēr nepietiks pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika izpildei nākamajiem gadiem. Tas, savukārt, ir licis LIZDA 15.02 sasaukt Padomes ārkārtas sēdi, lai lemtu par tālāko rīcību.

Iepazīstoties ar Izglītības un zinātnes ministrijas veiktajiem finanšu ietekmes aprēķiniem, nākas secināt, ka finansiālais segums pedagogu darba samaksas pieauguma un darba slodzes sabalansēšanas nodrošināšanai ir nepietiekams. Streika vienošanās izpildes sarunas bija ar pieņemamiem risinājumiem, taču sarunu laikā netika norādīts, ka to izpildei nebūs atbilstoša finansējuma un ka netiks palielinātas viena izglītojamā vidējās izmaksas. Lai analizētu radušos situāciju, uz ārkārtas sēdi aicināta LIZDA Padome.

Sēdē piedalīsies un savus viedokļus paudīs vairāk kā 90 pārstāvju, tostarp LIZDA Padomes locekļi no visiem Latvijas reģioniem, LIZDA tiešās uzskaites arodorganizāciju priekšsēdētāji,   LIZDA Jauno izglītības darbinieku padomes un LIZDA Izglītības iestāžu vadītāju padomes locekļi. Atbalstu LIZDA centieniem sēdē izrādīs skolu, pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāji, augstskolu pārstāvji, tostarp RTU, LU, LBTU līderi. Dalību sēdē un atbalstu pedagogiem apliecinās arī Rektoru padome, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības vadītājs Egīls Baldzēns, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Ināra Dundure, Latvijas Lielo pilsētu asociācija, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns, Vecāku alianses pārstāvji u.c.

Uz sēdi aicināti ierasties  Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja  un  komisijas deputāti, LR Ministru prezidents, Izglītības un zinātnes ministre,  Finanšu ministrs un  politisko partiju pārstāvji, ar kuriem 2022.gada septembrī tika noslēgtā vienošanās par streika prasību izpildi, atbilstoši Ministru kabineta 2022. gada 17. septembra sēdē pieņemtajam lēmumam. Līdzdalību sēdē jau apliecinājuši tādi Saeimas deputāti kā Ritvars Jansons, Česlavs Batņa, Antoņina Ņenaševa, Normunds Dzintars u.c.