Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Patreiz dalību pedagogu beztermiņa streikā pieteikuši teju 20 000 nozares pārstāvju; pieteikumu reģistrēšana vēl turpinās

Apkopojot provizoriskos datus par pedagogu beztermiņa streika dalībnieku skaitu, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) līdz 8. septembra darba dienas beigām bija saņēmusi 19 979 nozares darbinieku pieteikumus no 707 iestādēm. Tiesa, iesniegumu pieņemšana vēl nav noslēgusies, tādēļ streikotāju skaits turpinās augt un nākamās nedēļas laikā tas tiks precizēts.

Atsaucoties Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības aicinājumam doties beztermiņa streikā, dalību protesta akcijā patreiz ir pieteikuši aptuveni 20 tūkstoši izglītības sfēras darbinieku. Lai gan sākotnēji bija plānots, ka pieteikšanās dalībai streikā noslēgsies 7. septembrī, ņemot vērā milzīgo nozares pārstāvju atsaucību, reģistrācija streikam turpināsies.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga uzsver: “Paldies visiem LIZDA biedriem un visiem izglītības un zinātnes nozares darbiniekiem, kuri ir bijuši izlēmīgi, iestājoties par savām tiesībām uz sabalansētu darba slodzi un cieņpilnu atalgojumu. Paldies arī tām vairāk kā 20 organizācijām, kas izteikušas atbalstu pedagogiem. Lielais streika atbalstītāju un dalībnieku skaits pierāda, cik samilzušas ir problēmas nozarē un cik pamatotas ir LIZDA izvirzītās prasības. Joprojām aicinām izglītības un zinātnes nozares darbiniekus solidarizēties vēl vairāk, turpināt pieteikties streikam, lai kopā panāktu prasību izpildi.”

Jāatgādina, ka no 2022. gada 30. augusta līdz 2022. gada 7. septembrim, pamatojoties uz Darba strīdu likuma 15 .pantu, notika LIZDA un Izglītības un zinātnes ministrijas strīda izlīgšanas komisijas darbs par sekojušām LIZDA izvirzītajām prasībām:

1)  Izglītības likuma 53. panta trešās daļas izpilde, kas nosaka, ka pedagoga mēnešalga par vienu slodzi nav zemāka par Ministru kabineta apstiprināto pedagogu darba samaksas grafikā noteikto mēnešalgu attiecīgajā laikposmā. Pedagogu darba samaksas grafiks jāizstrādā saskaņā ar Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021. -2027. gadam noteiktajiem pedagogu darba samaksas palielinājuma principiem un plānotajiem rezultatīvajiem rādītājiem un jāapstiprina nākamo piecu gadu periodam sākot no 2023. gada;

2)  darba slodzes sabalansēšana visiem pedagogiem no 2023. gada.

Tā kā izlīgšanas komisijā netika rasti nekādi kompromisi par pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku un slodzes sabalansēšanu, tad esam rakstiski izteikuši aicinājumu nākamās nedēļas laikā kopīgi tikties ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, finanšu ministram Jānim Reiram, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājam Arvilam Ašeradenam, izglītības un zinātnes ministrei Anitai Muižniecei, kā arī arodbiedrības pārstāvjiem, lai ar LIZDA konstruktīvi pārrunātu iespējamos kompromisus, kas novērstu izglītības un zinātnes nozarē strādājošo darbinieku streiku.

Tiesa, ja līdz 19.  septembrim netiks panākti kompromisi par LIZDA prasību izpildi,  pamatojoties uz Streiku likuma 11. panta otro daļu un Darba strīdu likuma 15. panta piekto daļu, tiks organizēts izglītības un zinātnes nozares darbinieku beztermiņa streiks.