Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), augstākās izglītības un zinātnes profesionālās organizācijas nosūtījušas atklātu vēstuli Valsts prezidentam Egilam Levitam, Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei, Saeimas deputātiem, medijiem paužot sašutumu par 12. maijā Ministru kabinetā (MK) atbalstītajiem Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajiem Augstskolu likuma grozījumiem. Organizācijas uzsver, ka IZM projektu ir izstrādājusi un virzījusi steigā, klaji nedemokrātiskā procesā.
Vēstulē uzsvērts, ka IZM nav ņēmusi vērā daudzu, jo daudzu valsts institūciju, nevalstisko organizāciju, sociālo un sadarbības partneru viedokļus, apsvērumus un priekšlikumus, kas balstās uz pozitīvo pieredzi un praksi, dodot priekšroku apšaubāmiem un līdz galam nepārdomātiem risinājumiem. “Nedemokrātiskā procedūrā ministrija ir radījusi likumprojektu, kas – tā vietā lai veicinātu sabiedrības iesaisti augstskolu pārvaldībā – augstskolās notiekošos procesus pakļauj ministrijas ierēdņu un politiķu tiešai kontrolei, būtiski ierobežojot augstskolas personāla (studentu, vispārējā un akadēmiskā) spēju ietekmēt un lemt par savu un augstskolas nākotni,” uzsvērts vēstulē.
LIZDA priekšsēdētāja INGA VANAGA:
“LIZDA vairākkārt ir uzsvērusi, ka pārmaiņas nepieciešamas un praktiski visas izglītības nozares organizācijas arī šādu viedokli publiski paudušas. LIZDA iesniedza savus priekšlikumus, kas nav ņemti vērā. Likumprojekta izziņas tabula ir ap 540 lappusēm, kas liecina par reformas “kvalitāti”, diskusiju nepietiekamību, kompromisu iztrūkumu un apdraudētu reformu ilgtermiņā, jo finansējums ir tikai ESF projekta ietvaros”.
Vēstulē akcentēts, ka likumprojekts virzīts ārkārtējās situācijas laikā, Covid-19 radīto sarežģīto faktisko un tiesisko apstākļu aizsegā, neievērojot Ministru kabineta kārtības rullī noteiktās saskaņošanas procedūras, izvairoties no demokrātiskā valstī pašsaprotamā varas dialoga ar sabiedrību.
Turpmākā atbildība par ministrijas šaurās interesēs izstrādāto likumprojektu ir uzvelta Saeimai, tādēļ aicinām ievērot elementārus demokrātiskās pārvaldes principus un nodrošināt diskusijas, kurās nozares organizācijas var paust savu viedokli par likumprojektu, kas skar vairākus desmitus tūkstošus mūsu valsts augstskolu studentu un docētāju. Augstākās izglītības un zinātnes profesionālās organizācijas aicina Saeimu neatbalstīt IZM piedāvāto juridiski nekorekto projektu, kas būtiski ierobežo augstskolu autonomiju, valsts augstskolās ieviešot politizētu, tiešu ministrijas pārvaldības sistēmu, tādējādi radot nopietnus draudus visas nozares pilnvērtīgai un ilgtspējīgai attīstībai.
Kopīgā vēstule par Augstskolu likuma grozījumiem šeit!