Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Politiķiem ir iespējas novērst piketu, izpildot likumu (+video intervija ar Ingu Vanagu)

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) nolēmusi pagaidām vēl neatsaukt piketa pieteikumu, jo pēc tikšanās ar premjeru Arturu Krišjāni Kariņu un izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku nav gūts nepārprotams apliecinājums tam, ka augstākās izglītības iestāžu pedagogi saņems likumā garantēto atalgojuma palielinājumu visā 2020./2021. studiju gadā. Gala lēmumu par protesta akcijas rīkošanu vai nerīkošanu LIZDA pieņems pirmdien pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes, kurā paredzēts izskatīt pedagogu atalgojuma kāpinājuma jautājumu.

Lai pārrunātu augstskolu pedagogu atalgojuma paaugstināšanas jautājumu, trešdien, 12. augustā LIZDA pārstāvji tikās ar Ministru prezidentu Arturu Krišjāni Kariņu un izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku. Sarunu laikā LIZDA neguva simtprocentīgu pārliecību, ka valdošie politiķi ir gatavi piešķirt finansējumu atalgojuma paaugstinājumam augstskolu mācībspēkiem visam 2020./2021. studiju gadam.

 

INGA VANAGA, LIZDA priekšsēdētāja

“Būtu daudz labāk, ja atbildīgie politiķi būtu savā starpā vienojušies un nākuši klajā ar kopīgu viedokli. Uzklausot katru atsevišķi, nozares ministre  paziņoja, ka piedāvā īstermiņa risinājumu darba samaksas paaugstināšanai augstskolu pedagogiem no septembra līdz šī gada beigām ar priekšlikumu, ka turpmākais jārisina vidēja termiņa budžeta ietvarā. Savukārt Ministru prezidents uzsvēra, ka gatavojas nākt klajā ar ilgtermiņa risinājumu finansējuma nodrošināšanai pedagogu atalgojuma jautājumam, lai pārtrauktu to, ka gadu no gada pedagogiem ir jāatgādina valdībai par spēkā esošo normatīvo aktu izpildi. Premjers gatavs šo jautājumu aktualizēt pirmdien, 17. augustā koalīcijas sadarbības padomes sēdē. Tātad gan viens, gan otrs pasaka jā, bet normatīvo aktu grozījumi nav mūsu rīcībā. Tā ir politiķu attieksme gan pret nozarē strādājošajiem, gan likumu izpildi, jo visi bija laikus informēti par LIZDA prasībām.”

 

Gala lēmumu rīkot vai nerīkot piketu LIZDA pieņems pirmdien, 17. augustā. Pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes būs zināms, vai uz Ministru kabineta sēdi 18. augustā tiks virzīti grozījumi MK noteikumos Nr. 445 par atalgojuma paaugstinājuma pedagogiem. Šobrīd LIZDA turpina gatavoties protesta akcijai “Par atalgojuma paaugstināšanu augstskolu pedagogiem”, kura paredzēta 18. augustā  iepretim Ministru kabinetam, Liepu alejā. “LIZDA iestāsies par to, lai tiek pildīti spēkā esošie normatīvie akti,” uzvēra LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

 

 

Uzziņai: 

  • Valdība 2020. gada jūnijā apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanu no 750 līdz 790 eiro sākot ar 2020.gada 1. septembri. Tomēr valdības lēmums neattiecās uz pedagogiem augstskolās, radot diskriminējošu situāciju.
  • LIZDA pieprasa valdībai no 2020. gada 1. septembra atalgojuma minimālo likmi no 750 līdz 790 eiro kāpināt arī  augstākās izglītības iestāžu pedagogiem.
  • Izglītības nozarē strādājošajiem mēneša vidējā bruto samaksa 2019. gadā bija par 210 eiro mazāka nekā vidējā darba samaksa valstī. Avots: CSP

Interviju ar LIZDA priekšsēdētāju Ingu Vanagu par sarunām ar premjeru un izglītības un zinātnes ministri var noskatīties šeit:

https://www.facebook.com/arodbiedribalizda/videos/215237269916533/?eid=ARDLpF5AzH1y506OUvriy_CjUuR2C3bHCt68X9jGHdiId1J-QieGHG0dYX_MaLUJhjFlWM9NTXd6a2pz