Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Premjers neatrod laiku tikties ar LIZDA, valdībā sarunas par pedagogu algām varētu atsākties martā

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir saņēmusi atbildi no Ministru prezidenta biroja, kurā pausta apņemšanās turpināt pedagogu algu pakāpenisku celšanu, ja tiks turpinātas iesāktās reformas. Vēstulē uzsvērts, ka valdībā sarunas par pedagogu algu grafika kāpinājumu atsāksies martā. Par iespēju sarīkot tikšanos ar LIZDA vadību, kuras laikā šo apņemšanos nostiprinātu dokumentāli, vēstulē nekas nav minēts.*

 

Ministru prezidenta biroja vēstulē norādīts, ka premjers un valdība kopumā ir apņēmības pilni turpināt skolotāju algu pakāpenisku celšanu. Šāda apņēmība balstās pārliecībā, ka tiks turpinātas iesāktās reformas. Vēstulē arī akcentēts, ka jau šī gada sākumā valdības nostāja bija – ja turpināsies reformas un būs līdzekļi algas tiks palielinātas. Reformas turpinājās, un līdzekļi algu palielināšanai tika rasti. Tikmēr LIZDA atgādina, ka reformas tik tiešām turpinājās, un līdzekļi algu palielināšanai, saskaņā ar normatīvajiem aktiem, tika rasti no 2019. gada septembra tikai pēc LIZDA protesta akcijas pie Saeimas.

Ministru prezidenta biroja vēstulē  arī uzsvērts, ka ir svarīgi, lai reformas turpinātos gan no valdības un Izglītības un zinātnes ministrijas puses, gan no pašvaldību puses un lai skolu tīkls visā valstī kļūst efektīvāks. “2020. gada gaitā būs redzams, vai budžetā ir pozīcijas, kas netiek efektīvi izmantotas un kuras iespējams pārdalīt par labu pedagogu algu celšanai. Papildu finansējuma pieejamība atkarīga arī no ekonomikas attīstības un nodokļu ieņēmumiem valsts budžetā. Reformas kopā ar papildu finansējumu ir veids, kā nonākt līdz minimālās skolotāju algas likmes palielināšanai 2020. gada septembrī,” teikts Ministru prezidenta biroja vadītāja Jāņa Patmalnieka parakstītajā vēstulē. Sekojot valsts budžeta izpildei un ņemot vērā jaunā finanšu modeļa datus, 2020. gada martā Izglītības un zinātnes ministrija valdībā atsāks sarunu par pedagogu atalgojuma kāpinājuma grafika ievērošanu, minēts premjera biroja vēstulē. 

Atsaucoties uz LIZDA kompromisa piedāvājumu 11.10.2020. Ministru Kabineta sēdē – apņemšanos nākamā gada martā atsākt sarunas par pedagogu atalgojuma grafika izpildi valdībā izteica finanšu ministrs Jānis Reirs un izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. 

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga pauž nožēlu, ka valdības vadītājs Arturs Krišjānis Kariņš neatrada laiku, lai tiktos ar pedagogu interešu aizstāvjiem un nav piekritis dokumentāli fiksēt vairākkārt mutiski paustās apņemšanās. “Mēs nevaram paļauties uz mutiskiem solījumiem un apņemšanos, ņemot vērā, ka netiek pildīti vairāki spēkā esoši normatīvie akti. Nav arī korekti izvirzīt papildus jaunus nosacījumus pedagogu darba samaksas paaugstināšanas izpildei, jo jau iepriekš ir izvirzīti vairāki nosacījumi. 24. oktobrī, LIZDA Padomes sēdē lemsim par turpmāko rīcību, izvērtēsim visus iespējamos scenārijus,” uzsver LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

LIZDA atgādina, ka spēkā esošie normatīvie akti paredz, ka no 2020. gada 1. septembra pedagogu zemākajai mēneša darba algas likmei  ir jāpieaug no 750 līdz 790 eiro, kā arī no 2020. gada janvāra jābūt algu pieaugumam augstskolu pedagogiem. Lai no 2020. gada janvāra nodrošinātu atalgojuma pieaugumu augstskolu mācībspēkiem – nepieciešams 1,1 miljons eiro, bet atalgojuma pieaugumam pedagogiem no 2020. gada septembra nepieciešams 8,1 miljons eiro. 

* Premjera biroja atbildes vēstule LIZDA pdf