Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Vai tiešām valdība atteiksies izmaksāt piemaksas pirmsskolās un speciālajās izglītības iestādēs nodarbinātajiem? LIZDA pieprasa paskaidrojumus  

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam un finanšu ministram Jānim Reiram ar aicinājumu paskaidrot neoficiāli izskanējušo informāciju, ka Finanšu ministrijā noraidīts  LIZDA priekšlikums  no valsts budžeta līdzekļiem  veikt piemaksu pirmsskolas un speciālajās izglītības iestādēs nodarbinātajiem pedagogiem, viņu palīgiem un tehniskajam personālam, kuriem ar Ministru kabineta rīkojumu ārkārtējās situācijas laikā vienīgajiem ir jānodrošina izglītības process klātienē. Varbūtība, ka bērnudārzos un speciālajās izglītības iestādēs nodarbinātie varētu nesaņemt piemaksas par darbu paaugstināta riska apstākļos izraisījusi sašutumu  arodbiedrībā. Nav izslēgti lēmumi par protesta akcijām pavasarī, ja netiks risinātas gadiem samilzušās un Covid-19 laikā saasinājušās problēmas. 

LIZDA atgādina, ka Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paspārnē  ir izveidota starpinstitucionālā darba grupa, kurā iekļauti pārstāvji no Kultūras ministrijas, LIZDA, Latvijas Pašvaldību savienības, Rektoru padomes, Rīgas domes, Latvijas Koledžu asociācijas, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas, pirmskolas izglītības iestādes. Darba grupas uzdevums ir ne vēlāk kā līdz 2021. gada 22. janvārim sagatavot priekšlikumus kritērijiem piemaksas piešķiršanai pedagogiem dažādās izglītības pakāpēs, sākot no pirmskolas līdz augstākajai izglītībai, atkarībā no darba slodzes pamatapjoma. Tiek plānots, ka finansējums atbalsta sniegšanai pedagogiem Covid-19 infekcijas izplatības laikā tiks pieprasīts no 2021. gada valsts budžetā plānotā finansējuma neparedzētiem gadījumiem.

Ja piemaksas par izglītības procesa organizēšanu klātienē paaugstināta riska apstākļos (saslimšanai ar COVID-19 vīrusu) pirmsskolas un speciālajās izglītības iestādēs nodarbinātajiem pedagogiem, viņu palīgiem un tehniskajam personālam netiks nodrošinātas, tad LIZDA pieprasa steidzamības kārtībā sniegt rakstisku apstiprinājumu, ka finansējums piemaksu nodrošināšanai nav paredzēts pirmsskolas un speciālajām  izglītības iestādēm un norādīt argumentētu pamatojumu šim izņēmumam.

Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja: 

“Pakļauj lielākam saslimšanas riskam ar Covid-19, bet pat simboliska atbalsta nav. Politiķu nostāja ir šāda – bez jums iztikt ārkārtas situācijā kategoriski nevaram, bet atbalstīt negribam. Tā ir attieksme un neizpratne par apstākļiem, kādos strādā šo izglītības iestāžu darbinieki. LIZDA turpinās uzstāt uz piemaksu nodrošināšanu pirmsskolās un speciālajās izglītības iestādēs strādājošajiem. Turklāt pirmsskolas pedagogi jau arī ārpus Covid-19 gadiem risina nodarbinātības nevienlīdzības jautājumus, kas tikai saasinās valsts ārkārtējās situācijas laikā. Tas aizvainojums tikai krājas, tāpēc LIZDA Padome lēma, ja netiks risināta pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu nevienlīdzība, nebūs lielāks atbalsts, tad pavasarī, kad Covid-19 būs rimies, lemsim par protesta akcijām.” 

Vēstulē premjeram un finanšu ministram LIZDA sniedz detalizētu skaidrojumu piemaksu piešķiršanas nepieciešamībai. Tostarp, minēto izglītības iestāžu darbiniekiem ir paaugstināts risks saslimt ar Covid-19, jo slimība turpina nekontrolēti izplatīties.

LIZDA, papildus drošībai un saslimšanas risku mazināšanai,  pieprasa pirmsskolas izglītības iestādēs un speciālajās izglītības iestādēs nodarbinātajiem nekavējoties nodrošināt siekalu testus un darbiniekiem, kuri to paši vēlās – arī iespēju  vakcinēties pret jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 izraisīto saslimšanu.

Arodbiedrībā uzsver, ka nevienlīdzības novēršana pirmsskolas pedagogu darba dzīves kvalitāte darba arī turpmāk būs viena no LIZDA darbības prioritātēm. Ja valdība neapstiprinās grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas novērsīs nevienlīdzību pirmsskolas pedagogu darba slodzē un atalgojumā, arodbiedrība lems par protesta akciju rīkošanu, tādu lēmumu  2021. gada 13. janvāra sēde pieņēma LIZDA Padome.

LIZDA vēstule premjeram Arturam Krišjānim Kariņam  un finanšu ministram Jānim Reiram šeit!