Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Valdība nolemj paaugstināt pedagogiem algas, lēmums neattiecas uz augstskolu pedagogiem

Valdība apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanu no 750 līdz 790 eiro sākot ar 2020.gada 1. septembri. Tomēr valdības lēmums neattiecas uz pedagogiem augstskolās.  Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) par to pauž neizpratni.  Trešdien, 17. jūnijā tiek sasaukta LIZDA Padomes ārkārtas sēde, kurā lems par turpmāko iespējamo arodbiedrības rīcību, ja netiek paaugstināta zemākā mēneša darba algas likme līdz 790 eiro arī pedagogiem augstskolās. LIZDA Padomes ārkārtas sēde notiks Latvijas Brīvo Arodbiedrību Savienības ēkā, Bruņinieku ielā 29/31, Rīgā, 2. stāva zālē. Plkst. 14.00 LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga masu medijus informēs par LIZDA Padomes pieņemtajiem lēmumiem.

“Paldies par pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika apstiprināšanu, jo algas palielināsies lielākajai daļai pedagogu. Tas zināmā mērā veicina nodarbinātības stabilitāti, paļaušanos uz likumu izpildi. Taču nosodām valdības pārstāvjus par augstākās izglītības iestādēs strādājošo pedagogu diskriminēšanu, iespējamu pat Satversmes pārkāpšanu. Šodienas valdības sēde apstiprināja, ka tas bija politisks lēmums-pildīt vai nepildīt Izglītības likuma normas, MK rīkojumu par augstskolu pedagogu darba samaksas paaugstināšanu. Jāuzsver, ka izglītības un zinātnes ministre informēja valdības pārstāvjus par rastajiem 380 tūkstošiem eiro augstskolu pedagogu algām no 1.septembra, taču diemžēl to neviens pat dzirdēt negribēja,” uzreiz pēc valdības sēdes uzsvēra LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Trešdien, 17. jūnijā notiks LIZDA Padomes ārkārtas sēde. Darba kārtībā iekļauts arī jautājums par arodbiedrības turpmāko rīcību, ja valdība nepaaugstinās zemāko mēneša darba algas likmi arī augstskolās. LIZDA Padomes ārkārtas sēde notiks Latvijas Brīvo Arodbiedrību Savienības ēkā, Bruņinieku ielā 29/31, Rīgā, 2. stāva zālē. Plkst. 14.00 LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga masu medijus informēs par LIZDA Padomes pieņemtajiem lēmumiem.

Iepriekš LIZDA nosūtījusi vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai, LR tiesībsargam Jurim Jansonam, vairākām ministrijām, Saeimas deputātiem, augstākās izglītības profesionālajam organizācijām, aicinot atbalstīt augstākās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas paaugstinājumu, kā to nosaka Ministru kabinetā apstiprinātais pedagogu atalgojuma kāpinājuma grafiks. LIZDA aicināja politiķus nenovest situāciju līdz tiesvedībai. Atbildes vēstulē tiesībsargs uzsver, ka lūdz Finanšu ministrijai skaidrot, kāds ir objektīvs pamatojums tam, ka 2020.gadā augstākās izglītības mācībspēku darba samaksas paaugstinājumam finanšu līdzekļi nav atrasti.  Vai Finanšu ministrija plāno veikt nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu MK rīkojumā paredzētā darba samaksas grafika izpildi attiecībā uz augstākās izglītības iestāžu un koledžu pedagogiem no šī gada 1.septembra, paredzot arī kompensēt algu celšanu laika posmā no 2020. gada 1. janvāra līdz 31.augustam? Vai Finanšu ministrijas ieskatā, ja 2020.gadā netiks veikts augstākās izglītības iestāžu un koledžu pedagogu darba samaksas paaugstinājums, tas neradīs minēto pedagogu Satversmes 91.pantā noteikto pamattiesību pārkāpumu, respektīvi, nevienlīdzīgu attieksmi attiecībā pret vispārējās, profesionālās un pirmsskolas izglītības pedagogiem?

Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas priekšsēdētājs Ilmārs Dūrītis  iepriekš pauda neizpratni kāpēc  augstskolu mācībspēkiem atalgojuma paaugstināšana netiek  nodrošināta tā kā bija paredzēts.