Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

Valdība sola sarunas ar LIZDA, lai meklētu naudu pedagogu algu pielikumam no 2020. gada septembra

Valdība pieņēmusi 2020. gada budžeta projektu, kurā nav paredzēts finansējums pedagogu minimālās mēneša darba algas likmes paaugstinājumam no nākamā gada septembra un augstskolu pedagogiem no 2020. gada janvāra.

 Tomēr labā ziņa ir tā, ka finanšu ministrs Jānis Reirs un izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska pauda atbalstu Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājas Ingas Vanagas ierosinājumam  tikties nākamā gada martā, lai apspriestu finansējuma avotu pedagogu atalgojuma paaugstināšanai no 2020. gada septembra. “LIZDA piedāvāja kompromisa risinājumus gan iepriekšējās valdības sēdēs, gan NTSP sēdē, taču tie netika sadzirdēti. Šodien mēs tikām sadzirdēti, iespējams, LIZDA Padomes drosmīgais  lēmums to veicināja. Katrā ziņā LIZDA Padome ir lēmusi – ja netiks panākti risinājumi par normatīvo aktu izpildi algu paaugstinājumam, tad sekos lēmums par protesta akcijām ” uzsvēra LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

LIZDA ir nosūtījusi oficiāli vēstuli ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, finanšu ministram Jānim Reiram, izglītības un zinātnes ministre Ilgai Šuplinskai, pieprasot tikties, lai oficiāli vienotos par finansējuma nodrošināšanu pedagogu atalgojuma paaugstināšanas grafika tālākai īstenošanai. “Šis tikšanās pieprasījums ir spēkā, jo mēs nevaram paļauties uz publiski, mutiski izteiktiem solījumiem, ņemot vērā, ka šobrīd netiek pildīti pat spēkā esošie normatīvie akti,” piebilda I. Vanaga. Tikšanās ir jāsarīko līdz 18. oktobrim. Reaģējot uz tikšanās rezultātiem, LIZDA lems par turpmākajām aktivitātēm.  

Iepriekš LIZDA Padomes ārkārtas sēdē (2019. gada 9. oktobrī) izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska norādīja, ka likumā noteiktais atalgojuma palielinājums pedagogiem būtu iespējams, ja ieņēmumi no noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas pildīs budžetu. Praktiski tas nozīmē to, ka pedagogu minimālās mēneša darba algas likmes pieaugums no nākamā gada septembra būtu atkarīgs no tā, kā atbildīgajiem dienestiem sekmēsies ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiscēšanu. “Ja labi sekmēsies – nauda būs, ja nesekmēsies – nebūs. Mūs tāds “ja” – neapmierina. Tāpēc sēdīsimies pie sarunu galda nākamgad, un kopā raudzīsimies, kuri būtu tie finansējuma avoti, kas nodrošinātu pedagogiem atalgojuma pieaugumu,” norādīja LIZDA priekšsēdētāja.

LIZDA atgādina, ka spēkā esošie likumi paredz, ka no 2020. gada 1. septembra pedagogu zemākajai mēneša darba algas likmei  ir jāpieaug no 750 līdz 790 eiro, kā arī jābūt algu pieaugumam augstskolu pedagogiem.

Savukārt  – Ministru kabinetam, iesniedzot Saeimai gadskārtējo valsts budžeta projektu, tajā jāparedz ikgadēju finansējuma pieaugumu ne mazāku par 0,25 procentiem no IKP augstākajai izglītībai un ne mazāku par 0,15 procentiem no iekšzemes kopprodukta zinātniskajai darbībai.