Facebook
Twitter
Youtube
Instagram
Draugiem.lv

LIZDA atbalsta Polijas skolotāju uzsāktā beztermiņa valsts mēroga streika prasības

Skolotāji Polijā pirmdien, 8. aprīlī, sākuši beztermiņa valsts mēroga streiku, tādējādi cenšoties pieprasīt lielākas algas. Nacionālais skolotāju streiks Polijā izsludināts pēc tam, kad svētdien, 7. aprīlī, nesekmīgi beidzās trīs skolotāju arodbiedrību sarunas ar valdību.

Skolotāju un bērnudārzu audzinātāju streiks šādā mērogā tiek rīkots pirmo reizi kopš 1993.gada.

Saspīlējums attiecībā uz atalgojumu valsts sektorā pieauga pēc tam, kad valdošā partija “Likums un taisnīgums” vēlēšanu kampaņā februārī apsolīja pamatīgu budžeta izdevumu pieaugumu. Skolotāji ir sašutuši par to, ka finansiāls atbalsts solīts ģimenēm, uzņēmumiem un lauksaimniekiem, taču ne izglītības nozarei. Arodbiedrības vēlas vienādot algas izglītībā ar vidējo algu Polijā. Šobrīd valstī ir izveidojusies situācija, ka jaunie skolotāji bieži vien pelna mazāk kā pusi no darba ņēmējiem ar daudz zemāku kvalifikāciju, kuriem ir iegūta tikai pamatizglītība un kuru darbs ir daudz mazāk atbildīgs nekā skolotāja.

Daudzi skolotāji arī pauž neapmierinātību arī haotisku izglītības reformu. Valdība Polijā jau  vairākas nedēļas nav reaģējusi uz arodbiedrības pirms streika piedāvātajām sarunām, bet veica spiedienu un dezinformācijas uzbrukumus pret arodbiedrības biedriem, tādejādi cerot atturēt no streika eksāmenu laikā.

Valdība piedāvājusi 15% atalgojuma pieaugumu no septembra, piemaksas 70 eiro apmērā, kā arī birokrātijas ierobežošanu un skolotāju vērtēšanas sistēmas maiņu. Taču tam bija gatava piekrist tikai viena no arodbiedrībām, tādēļ valstī pirmdien slēgtas 77% skolu, turklāt nedēļā, kad sākas dažādi mācību gada beigu eksāmeni. Kopumā aptuveni 15 500 skolas un pirmsskolas izglītības iestādes un 90% no visiem Polijas skolotājiem plāno piedalīties streikā.

Polijā ir gandrīz 400 000 skolotāju, un viņu vidējā alga svārstās no 700 līdz 1300 eiro mēnesī.

LIZDA ir nosūtījusi savu atbalsta vēstuli Polijas skolotāju arodbiedrību rīkotā streika prasībām Polijas valdībai un Polijas Nacionālajai izglītības ministrijai.