Aptauja
Kuri no minētajiem dzīves kvalitātes aspektiem, Jūsu skatījumā, pedagogam ir visnozīmīgākie?
Nodarbinātība (darba slodze)
Darba vide (darba aizsardzības pasākumi)
Tiesiskums (tiesības, kas reglamentē attiecības ar skolēniem, vecākiem, kā arī vadītājiem)
Izglītība (kvalifikācijas celšanas iespējas)
Informētība (manis kā arodbiedrības biedra informēšana)
Materiālā labklājība (darba alga, piemaksa par labu darbu)
Sociālā drošība (sociālā aizsardzība, materiālā palīdzība nelaimes gadījumos)
Veselība (veselības apdrošināšana, pasākumi veselības uzlabošanai)
Brīvais laiks (kultūras un sporta pasākumi)
Darba un ģimenes savienošana (iespējas savienot darbu situācijās, kad ir mazi bērni utt.)
[Rezultāti] [Arhīvs]  View arodbiedriba's profile on slideshare 
 

   Topošajam izglītības un zinātnes ministram jāievieš pārdomātas reformas

Otrdiena 02/02/2016

1. februārī partijas “Vienotība” valde lēma izglītības un zinātnes ministra amatam virzīt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītāju Kārli Šadurski. Balsojums par jaunās valdības sastāvu plānots 11. februārī, taču pagaidām LIZDA par Šadurski kā iespējamo izglītības un zinātnes ministru neizsaka priekšlaicīgu vērtējumu. 
Aizvadītā gada laikā Šadurskis izglītības un zinātnes darbinieku redzeslokā nonācis vairāk negatīvā gaismā, pateicoties politiķa izteicieniem pirmsstreika laikā, taču LIZDA vadība uzskata, ka sadarbību ir iespējams uzlabot, veidojot konstruktīvu sociālo dialogu un redzot, ka topošais ministrs ir ieinteresēts īstenot pārdomātas reformas izglītības jomā.

I.Vanaga: “Šadurskim kā izglītības un zinātnes ministra kandidātam jārēķinās, ka pedagogi un zinātnē strādājošie varētu vērtēt viņu skeptiski, tādēļ atklāts, godīgs un regulārs dialogs ar sabiedrību, nozaru pārstāvošām institūcijām un sociālajiem partneriem ir īpaši svarīgs. Izšķiroša būs ministra spēja ātri rīkoties, lai īstenotu pedagogu darba samaksas reformu, kura atbilstu sākotnējam uzstādījumam – mazināt nevienlīdzību, veicināt izglītības kvalitāti, piesaistīt jaunos pedagogus un nodrošināt labvēlīgu materiālo un sociālo stāvokli ikvienam izglītībā strādājošajam profesionālim. Tāpat arī Šadurskis iepriekš ir izteicis diezgan negatīvus komentārus par Zinātniskās darbības un Augstskolu likuma nepildīšanu. Ministra amatā K.Šadurskim vajadzētu mainīt svau redzējumu un paskatīties uz šo problēmjautājumu plašāk - risinājumi ir jāmeklē, jo tikai tādā veidā būs iespējams iegūt sabiedrības un nozarē strādājošo atbalstu un atjaunot ticību ministrijas darbam.”

Pats Kārlis Šadurskis pēc Vienotības valdes sēdes atzina, ka joma ir pietiekoši sarežģīta, bet, "paldies dievam, premjera amata kandidāta skatījumā, prioritāra", kas ļaujot cerēt uz visa Ministru kabineta atbalstu.

"Pirmkārt, tā ir mūsdienīgas skolas definīcija, racionāla izglītības iestāžu tīkla izveide sadarbībā ar pašvaldībām, tajā skaitā skatoties uz VARAM piedāvāto pašvaldību sadarbības modeli, tas ir izglītības saturs un kvalitāte, pedagogu algu reformas modelis, kas to visu veicina. Algu modelis nav mērķis, bet instruments," viņš pavēstīja.

Viņš atzina, ka algu modeļa pilnīgai izstrādei ir atlikuši apmēram trīs mēneši, jo pedagogiem, aizejot vasaras atvaļinājumā, jābūt skaidram, kas viņus sagaida rudenī

Šadurskis atzina, ka gaidīs Pasaules bankas pētījumu par nodokļu sistēmu un ēnu ekonomikas apkarošanu Latvijā. Kad būs tā rezultāti, tikšot nopietni strādāts pie grafika, kā kāpināt finansējamu augstākai izglītībai un zinātnei.

"Būsim reālisti, ar labu apņemšanos, bet bez naudas mēs nekad Eiropas vidējo līmeni vai par pirmrindniekiem nekļūsim Mana pārliecība, ka taisīt reformas bez papildus finansējums, ir vienkārši cilvēku mocīšana. Attiecībā par pedagogu algu reformu, es esmu optimists."